Ayçiçek yağına zam geliyor

Ayçiçek yağına zam geliyor
Bayram sonrası ayçiçek yağına yüzde 10 zam gelmesi bekleniyor. Şu anda zincir marketlerin kendi mar­kalı 5 litrelik ayçiçek yağının fi­yatı 195 lira seviyesinde bulu­nuyor.

Artı Gerçek - Sıcak hava ve Ukrayna’da çekirdek stoklarının 1 milyon tonun altına düşmesi ayçiçek yağına zam olarak yansıyacak.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, uluslarara­sı piyasada artan fiyatların iç pazara da yansıyacağını ifade eden sektör temsilcileri, bay­ram sonrası ve temmuz ayında ayçiçek yağının fiyatında yüz­de 10’luk bir artışın yaşanabi­leceğini belirtti.

Sıcak hava koşulları, Hindistan ve Avrupa’dan artan talebin art­masının yanı sıra Ukrayna’da ayçiçek çekirdeği stoklarının 1 milyon tonun altına düşme­si nedeniyle ham yağ fiyatları­nı tetikledi. Son 1 ayda ham ay­çiçek yağının fiyatı yüzde 20’ye yakın yükselerek, 870 dolardan 1.030 dolara çıktı.

Şu anda zincir marketlerin kendi mar­kalı 5 litrelik ayçiçek yağının fi­yatı 195 lira seviyesinde bulu­nuyor. Markalı ürünlerin fiyatı ise 250 ile 279,95 lira arasında değişiyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar