Bakan Nebati: Türkiye'ye kara para soruşturması yok

Bakan Nebati: Türkiye'ye kara para soruşturması yok
Yayınlanma:
A+ A-
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Türkiye'ye kara para soruşturması açılacağı iddialarına tepki gösterdi. Nebati, Varlık Barışı konusunda da bir sorun olmadığını savundu.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'ye yönelik bir kara para soruşturması açılmasının ya da Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kara listesine alınmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Nebati, sosyal medya hesabından, kara para iddialarına ilişkin paylaşımda bulundu. Bakanlık olarak kara para aklayıcılarına ve her türlü suç örgütlerine karşı mücadelelerinin kararlılıkla devam ettiğini savunan Nebati, "Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan Varlık Barışı düzenlemeleri, net hata ve noksan konusunda FATF tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış herhangi bir eleştiri bulunmamaktadır." ifadesini kullandı.

Nebati, FATF tarafından Ekim 2022'de yayımlanan basın bildirisinde Türkiye'nin konuyla ilgili ilave ve olumlu adımlar attığının kabul edildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Bildiride, Türkiye'nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme hususunda yüksek seviyede bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu yönde ilave adımlar attığı ifade edilmiştir. Bildiride, ülkemizin bu suçlarla mücadelede diğer hususlara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir şekilde kullandığı belirtilmiştir."

'BİG 6'YA GENİŞ ÖLÇÜDE UYUM VAR'

Ayrıca Türkiye'nin, özel önem atfedilen ve 'Big 6' olarak ifade edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğunun değerlendirildiğini söyleyen Nebati, iddialara ilişkin şu eleştiride bulundu:

"Ülkemize yönelik uluslararası kara para soruşturması açılacağına ilişkin gerçek dışı iddialar mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarını da zedeleyici niteliktedir. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması kesinlikle söz konusu değildir. Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda mücadelesinden ve bu mücadelelerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eş güdüm içerisinde sürdürmektedir." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar