Bakan Şimşek'e göre 'dezenflasyon süreci başladı'

Bakan Şimşek'e göre 'dezenflasyon süreci başladı'
TÜİK'in memur ve emeklilerin maaşlarından kira ve benzin gibi kalemlerdeki zam oranlarına kadar birçok alanı etkileyecek haziran ayı enflasyon verileri, beklentilerin altında kaldı. Bakan Şimşek ise Türkiye'de dezenflasyon sürecinin başladığını söyledi.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK'in açıkladığı haziran ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Şimşek, "dezenflasyon sürecinin başladığını" savundu.

Bakan Şimşek, sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Dezenflasyon süreci başladı" deyip "Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

Şimşek, X hesabından yaptığı açıklamada, "Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor" dedi.

Şimşek, "Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz." diyerek, fiyat istikrarına ulaşana kadar programı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacaklarını savundu. (Ekonomi)

Öne Çıkanlar