Bakanlar susuyor, danışmanlar konuşuyor

Bakanlar susuyor, danışmanlar konuşuyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 13:43
A+ A-
Cumhurbaşkanı başdanışmanları bakan gibi çalışıyor. Yiğit Bulut şeker fabrikalarıyla, Cemil Ertem ABD'nin çelik vergisi kararıyla ilgili açıklama yaparken bakanlıklardan ses yok...

EKONOMİ - Cumhurbaşkanı başdanışmanları, bakan gibi çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, kamuoyundan büyük tepki çeken şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerekli adımı atacağını söylemişti.

Hükümetin, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait 14 fabrikanın satış yöntemiyle ayrı ayrı özelleştirilmesine karar vermesinden sonra, Cargill’in Şeker Kurulu’nun kapatılması ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik yönlendirme yaptığına dair haberler çıkmış, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, "Gündem şeker fabrikalarının satışıydı" demişti. Cargill ise bu söylentileri yalanlamıştı.

TRT Haber’de yayınlanan bir programa konuk olan Yiğit Bulut, Erdoğan’ın şeker fabrikalarının satılmasına asla izin vermeyeceğini savunmuştu.

Ancak Bulut'un bu açıklamalarının ardından kamuoyunda oluşan beklenti, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda herhangi bir müdahalesi söz konusu olmayacak" açıklamasıyla son buldu.

Bugün de Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem Milliyet gazetesinde yer alan köşe yazısında, ABD'nin çelik ithalatına vergi kararına Türkiye'nin pamuk ile cevap vereceğini yazdı. İlgili bakanlıklardan ise konu hakkında herhangi bir açıklama gelmedi.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ithalatına vergi kararına Türkiye’nin pamuk ile cevap vermeye hazırlandığını söyledi.

İLGİLİ HABER: ABD'NİN ÇELİK TEHDİDİNE TÜRKİYE'DEN PAMUK YANITI

Ertem, bugünkü köşe yazısında, "Trump en son demir-çelik ithalatına vergi koyacağını açıkladı ve esasında dünyada korumacılığı meşrulaştıran adımlardan birisini daha attı. Böylece bütün G-20 zirvelerinin baş konusu anti-korumacılık ve pür liberalizm söylemleri de yerle bir oldu. Türkiye başta olmak üzere, ABD’nin bu vergi salmasından etkilenecek ülkeler de, şimdi ABD’ye alternatif ürünlerde- örneğin Türkiye pamukta- cevap vermeye hazırlanıyor" ifadelerini kullandı.