Bakanlık çiftçilerin yaşadığı kablo hırsızlığı sorununu kolluğa havale etti

Bakanlık çiftçilerin yaşadığı kablo hırsızlığı sorununu kolluğa havale etti
Yayınlanma:
A+ A-
HDP’li Mahmut Toğrul’un Araban çiftçilerinin uzun süredir yaşadığı kablo hırsızlığı sorununa dair verdiği soru önergesine ilgili bakanlıktan 'yanıt' gelmedi. Bakanlık, yüzlerce çiftçinin sorununu kolluk güçlerine ve adli makamlara havale etti.

Seda TAŞKIN


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Araban ilçesinde çiftçilerin uzun süredir hırsızlık olayı ile karşı karşıya kaldığını Meclis gündemine taşımıştı. Toğrul, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesine yanıt aldı.

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişçi, soru önergesine verdiği yanıtta, “Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze kablo hırsızlığı konusunda yapılmış resmi bir müracaat bulunmamaktadır. Hırsızlık olayları ile ilgili resmi işlemler kolluk kuvvetleri ve adli makamlarca yürütülmektedir” ifadelerine yer verdi.

Toğrul soru önergesinde şu ifadelere yer vermişti:

“Tarım ürünleriyle ön plana çıkan Gaziantep Araban ilçesi çiftçileri uzun süredir yaşanan hırsızlık olaylarından kaynaklı mağduriyet yaşamaktalar. Gaziantep’in Araban ilçesinde ovada tarımsal sulama sondajlarının tüm elektrik kablolarının, bakır tellerin ve elektrik panolarının sürekli çalındığı söylenmektedir. Hatta halihazırda ilçede şu anda sondajı olup kablosu ve panosu çalınmamış neredeyse tek bir çiftçi kalmadığı iddia edilmektedir. Elektrik kablosu ile panosu ve bakır teli çalınan bir sondajın çiftçiye maliyeti yaklaşık 10 bin TL’dir. Bu maliyet ise zaten artan girdi maliyetleri yüzünden zor durumda olan çiftçimizi daha da zor durumda bırakmaktadır. Çiftçi yaşamış olduğu bu mağduriyeti sürekli dile getirmesine ve şikayet etmesine rağmen hırsızlık olaylarının artarak devam ettiği belirtilmektedir. Ağır girdi maliyetleri ve kuraklık altında ezilen çiftçiler yaşanan hırsızlık zulmü bitsin istiyorlar.”

Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye şu soruları yöneltmişti:

Bu bağlamda;

  1. Gaziantep’in Araban ilçesinde meydana gelen ve çiftçileri çileden çıkaran hırsızlık olaylarından haberdar mısınız?
  2. Ağır girdi maliyetleri ve kuraklık altında ezilen çiftçiler yaşanan hırsızlık zulmü bitsin istiyorlar. Gaziantep’in Araban ilçesinde çiftçinin yaşamış olduğu hırsızlık mağduriyetinin giderilmesi için bakanlık olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz?
  3. Gaziantep’in Araban ilçesinde çiftçilerin sondajında hırsızlık yaptığı tespit edilen ve hakkında işlem yapılan kaç kişi vardır? Hakkında işlem yapılan kişilere hangi cezai müeyyideler uygulanmıştır?
  4. Gaziantep’in Araban ilçesinde çiftçiler yıllardır bu hırsızlık olaylarını yaşamaktalar. Bu konuda yüzlerce şikayet olmasına rağmen bu sorunun bir türlü çözülmemesinin nedeni nedir?