Boeing çakıldı: 737 Max kazaları zarar ettirdi

Boeing çakıldı: 737 Max kazaları zarar ettirdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 21:14
A+ A-
737 Max uçaklarının art arda kaza yapmasının ardından uçak üreticisi Boeing, ikinci çeyrekte yaklaşık 3 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Ürettiği 737 Max uçaklarının art arda kaza yapmasının ardından Boeing ikinci çeyrekte yaklaşık 3 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden olan Boeing, 737 Max modelinin art arda kaza yapmasının ardından ilk mali bilançosunu açıkladı. Boenig, yılın ikinci çeyreğinde 2 milyar 940 milyon dolar zarar etti.

Etiyopya Hava Yolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart'ta Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya'da ise Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin öldüğü kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Etiyopya'daki kazanın ardından Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülke, "Boeing 737 Max" tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı. Her iki kazada da 737 Max tipi uçaklarda, hücum açısı sensörleri arasındaki veri uyuşmazlığının ve "Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi" (MCAS) adı verilen kontrol sisteminin otomatik devreye girmesinin etkili olduğu belirtilmişti.

Boeing, 737 Max tipi uçakların hücum açısı sensörlerinin MCAS yazılımına yanlış veri sağlaması durumunda, ek güvenlik katmanları sağlayacak güncelleme yapacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Etiyopya ve Endonezya'da yaşanan ve 346 kişinin hayatını kaybettiği kazaların ardından tartışma konusu olan Boeing 737 MAX tipi uçaklar, dünyanın en büyük uçak mezarlıklarından biri olan California'nın güneyindeki havaalanında görüntülendi. Dünyanın en büyük uçak mezarlıklarından biri olan Güney California Lojistik Havaalanı Victorville'de SouthWest Airline'a ait 35'ten fazla Boeing 737 MAX bulunuyor.

Uçaklar, MAX serisi uçaklara getirilen uçuş yasağı kaldırılıncaya dek burada tutulacak. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar