CHP'li Gürsel Tekin: Her gün 30-35 bin kişinin kapısına haciz ya da icra emri gidiyor

CHP'li Gürsel Tekin: Her gün 30-35 bin kişinin kapısına haciz ya da icra emri gidiyor
AKP’nin ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye’nin büyük bir bedel ödediğini söyleyen CHP’li Tekin, bireysel kredi borcu bulunanların sayısının artığına dikkat çekti. Tekin, ‘son bir yılda 2 milyon kişi artarak 36 milyon 671 bin kişiye yükseldi’ dedi.

Artı Gerçek-CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 2022 yılının ilk dört ayında Türkiye'nin il il icra haritasını açıkladı. CHP'li Tekin, yılın son bir ayına gelindiğinde sayının korkunç noktalara ulaştığını söyleyerek, “Her gün ortalama 30-35 bin kişinin kapısına haciz ya da icra emri gidiyor. Türkiye'de vatandaşlarımızın neredeyse yüzde 30'u icralık olmuş durumda” dedi.

CHP’li Tekin, “Önlem alınmaz ise tablonun yıl sonuna doğru daha da kötüleşeceğini ısrarla belirtmiştik” dedi. Tekin, çalışma çağındaki herkese 1 icra dosyasının düştüğünü kaydetti.

‘ARTAN FİYATLAR BORÇ ÖDEME GÜCÜNÜ DE DÜŞÜRÜYOR’

Sözcü’de yer alan habere göre CHP’li Tekin, 2022 yılbaşından beri icra ve iflas dairelerine toplam 1 milyon 176 bin yeni dosya geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve bu ekonomik krizin yarattığı toplumsal bunalım artık sosyal krize dönmüş durumda. Artan enflasyon vatandaşların harcama yapısını değiştiriyor. Artan fiyatlar borç ödeme gücünü de düşürüyor. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde çok daha fazla insan hacizle karşılaşacak. AKP, hem vatandaşı hem de ülkeyi borç batağına soktu.”

‘TÜRKİYE EKONOMİK OLARAK BÜYÜK BİR BEDEL ÖDÜYOR’

2002 yılında sadece 8 milyon icra dosyası olduğunu hatırlatan Tekin, “24 milyon dosya 3 kat artış demek. AKP gelecekte milleti icra dairesine düşüren parti diye anılacak. AKP'nin akıl dışı rejimi yüzünden Türkiye ekonomik olarak büyük bir bedel ödüyor. Bankalara bireysel kredi borcu bulunan vatandaş sayısı son bir yılda 2 milyon kişi artarak 36 milyon 671 bin kişiye yükseldi” diye konuştu.(Kaynak)

Öne Çıkanlar