Commerzbank dolar tahminini 20'den 25 liraya çıkardı

Commerzbank dolar tahminini 20'den 25 liraya çıkardı
Avrupa'nın en büyük bankalarından Commerzbank, yıl sonu dolar/TL tahminini 20'den25 seviyesine yükseltti. Bankanın kıdemli analisti Ghose, reel faize ilişkin görünümdeki bozulmayla TL'nin değer kaybının artacağını öngördü.

Artı Gerçek - Milletvekili ve cumhurbaşkanı seçiminin ardından Commerzbank, Türkiye'deki olası faiz-finans rotasına ilişkin 1 Haziran tarihli yeni bir rapor hazırladı. Commerzbank kıdemli ekonomisti Tatha Ghose tarafından hazırlanan raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından politikaların yönü konusunda artık bir belirsizlik kalmadığı ve dolayısıyla döviz piyasasının ‘beklemeye devam etmesi’ için bir neden olmadığı belirtildi.

'GÖRÜNÜŞTE DÜŞEN ENFLASYON TERSİNE DÖNEBİLİR'

“Bu zafer, Erdoğan’a geleneksel olmayan para politikasını sürdürme ve milliyetçi politikalarını belki de anayasa değişiklikleri yoluyla daha da genişletme yetkisi veriyor” diyen Ghose, "Türk lirası bir kez daha değer kaybetmeye başladığına göre, dövizin enflasyona geçişi yeniden hızlanacak ve sonuç olarak-görünüşte düşen enflasyon tersine dönmeye başlayabilecek” ifadelerini kullandı. Bloomberght'nin aktardığına göre, Ghose, “Reel faize ilişkin görünüm bozulacak ve bu da döviz kurundaki değer kaybını daha da artıracak - bildiğimiz enflasyon-döviz sarmalı - seçim sonrasında lira tahminlerimizi önemli ölçüde zayıflatmamızın nedeni de bu" açıklamasını yaptı.

'FAİZ ARTIRIMLARI DA TL'Yİ KURTARMAYABİLİR'

Raporda, “Türkiye’nin geçmiş 2018 ve 2021 lira krizlerinde deneyimlediğimiz gibi, politika yapıcıların hareket etmek zorunda kalacağı (ve değer kaybının ara vereceği) döviz kuru seviyesi tamamen keyfi kalacak çünkü bu giderek tek başına Erdoğan’ın ‘tepki fonksiyonu’ meselesi haline geliyor” denildi.

Ghose, “Merkez Bankası Başkanı veya Ekonomi Bakanı (şu anda Mehmet Şimşek’in geri dönebileceğine dair söylentiler var) gibi diğer politika yapıcılar, liradaki değer kaybının düzensiz bir hıza ulaşması durumunda bağımsız olarak kurtarma çabaları başlatmak zorunda kalabilir” yorumunu yaptı.

Hükümetin benzer bir durumun yaşandığı 2021 sonunda Kur Korumalı Mevduat ve 'liralaşma' stratejisini başlattığını hatırlatan Ghose, bu tür önlemlerin kur 'tehlikeli' seviyelere ulaşana kadar açıklanmasını beklemediğini vurgulayarak, “Mehmet Şimşek gibi ortodoks bir politika yapıcı sorumluluğu üstlenip faiz oranlarını artırsa bile, piyasalar bunu Erdoğan rejimi içinde ‘geçici’ olarak görecek ve bu nedenle faiz artırımları liranın değer kaybetmesini engellemede etkisiz kalacaktır (belki birkaç günden fazla)” değerlendirmesini yaptı.

Öne Çıkanlar