Damattan al haberi: Yerli uçan araba geliyor

Damattan al haberi: Yerli uçan araba geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, ilk milli uçan arabanın prototipini hazırladıklarını açıkladı.

Uçan kaykay ve uçan araba denemelerinden sonra bir haber de Türkiye’den geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızlarından Sümeyye Erdoğan ile evli olan Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin ilk milli uçan arabası olacağını söylediği Cezeri’nin prototipini hazırladıklarını duyurdu.

Dünyada bu uçan araç denemelerden birisi Fransız mucit Franky Zapata tarafından gerçekleştirildi. Zapata kendi icadı olan ‘uçan kaykay’la Fransa ve İngiltere'yi ayıran Manş Denizi'ni uçarak geçti. Zapata 25 Temmuz’daki ilk denemesinde başarılı olamamıştı.

Franky Zapata uçan kaykayla Manş Denizi'ni geçti.


İkinci haber ise Japonya’dan geldi. Devlete ait bilgi teknolojileri firması NEC, yazılımını geliştirmekte olduğu elektrikli uçan otomobilin prototipiyle 1 dakikalık insansız deneme uçuşu yaptı. Deneme uçuşunda, 148 kilogram ağırlığındaki araç, bir dakikalığına yerden 3 metre yükseldi. Şirket yetkilileri, aracı üretmeyi düşünmediklerini, denenen yazılımların geliştirilmesi planlanan uçan otomobilde kullanılmasını umduklarını aktardı.

Japonya'da denemesi yapılan uçan araba bir dakika havada kaldı.


Bugün ise Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin yerli ve milli uçan arabası ‘Cezeri’nin TEKNOFEST'te uçacağını belirtti.

Twitter hesabından bir paylaşım yapan Bayraktar, prototip üretiminin bitirilmesi durumunda TEKNOFEST'te uçuş yapılacağını aktardı. Bayraktar, "CEZERİ"nin tasarımına ilişkin takipçilerinden de görüş talep etti.

Selçuk Bayraktar, dört ayrı renk Cezeri görseli paylaşarak, "Sizce hangisi olsun?" diye sordu.

Damat Selçuk Bayraktar'ın yaptığı diğer paylaşımlar şu şekilde:

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar