Dolarda düşecek mi?

Dolarda düşecek mi?
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in ve S&P'nin not kararından sonra gerilemeye başlayan dolar/TL'nin 3.60 seviyelerine kadar çekilmesi bekleniyor.   Uluslararası...

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in ve S&P'nin not kararından sonra gerilemeye başlayan dolar/TL'nin 3.60 seviyelerine kadar çekilmesi bekleniyor.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings ve Standard&Poor's'un (S&P) Türkiye değerlendirmelerine karşın 3,80'in altına düşen dolar/TL'nin 3,60'a kadar düşebileceği belirtiliyor.

 

CNN Türk internet  sitesinin haberine göre, ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, dolar/TL'nin 3,75 seviyesine kadar gerileyebileceğini, bu seviyelerin ardından da 3,65'e doğru bir gerileme yaşanabileceğini söyledi. Metin, TCMB'nin aldığı önlemlerin etkisinin görülmeye başladığını ifade ederek, "TCMB, gerekli olması durumunda ilave tedbirlerin alınacağına işaret ediyor. Bu durumun piyasada etkisinin olumlu olacağını düşünüyorum. Kaldı ki biz 2016'da çok kötü bir yıl geçirdik. Diğer gelişmekte olan ülkelerle çok ciddi olumsuz ayrıştık. TCMB'nin önlemleri TL'yi güçlendirme anlamında etkili olacak" şeklinde konuştu.

 

"TL iyi performans gösterecek"

 

Dolar/TL'de 3,59'a doğru sert bir hareket beklemediklerini dile getiren Metin, "2 gündür çok ciddi bir para girişi var ve çok iyi performans gösteriyor. Bunun devam edeceğini, 3,75 ve 3,65'i kırarsak 3,60'a doğru bir gerileme olacağını düşünüyorum. Gelecek 2-3 ay içerisinde piyasada böyle bir hava olacak ve TL, diğer gelişmekte olan ülkelere göre iyi performans gösterecek." değerlendirmesinde bulundu.

 

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy ise yarınki ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı ve cuma günü açıklanacak enflasyon verisinin önemli olduğunu vurguladı.Paksoy, "Gösterge tahvilleri ve uzun vadeli tahvillerin 11 seviyesinin altına gelmesi ve dolar/TL'nin 3,70'i kırmasıyla 3,55-3,65 geniş bandına doğru hareket mümkün olabilir" diye konuştu.

 

"TCMB oynaklığı hedef alıyor"

 

Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz da TL'nin güçlenme tahminlerinin gerçekçi olduğunu ifade ederek, TCMB'nin oynaklığı hedef aldığını, kur oynaklığının bu ayın ortasında yüzde 25'e yakın olduğunu, şimdi ise yüzde 17'ye kadar gerilediğini söyledi.Bu oynaklığın biraz daha azalabileceğini belirten Yılmaz, TCMB'nin kur oynaklığını kontrol altında tutabildiği sürece kurun dengeleneceğini ve TL'nin destekleneceğini kaydetti.

 

Öne Çıkanlar