Elektrikli otomobil satışları 2022’de zirveye çıktı: İşte dünyada en çok satılan marka ve modeller

Elektrikli otomobil satışları 2022’de zirveye çıktı: İşte dünyada en çok satılan marka ve modeller
Yayınlanma:
A+ A-
Elektrikli araç satışları, bir önceki yılın aynı dönemine oranla, bu yıl 500 binden 800 bine çıkı. Dünyada en çok satılan elektrikli araç marka ve modelleri de belli oldu.

Artı Gerçek - Tüm dünyadaki otomobil sektörü elektrikli araçlara geçiş yapmaya hazırlanıyor. Veriler de bu yöndeki eğilimi ortaya koyuyor.

webtekno'nun EV-Volumes tarafından paylaşılan raporu, tedarik zincirindeki sorunlar, dünyada devam eden problemler gibi nedenlerden dolayı düşüş gösteren otomobil satışlarına rağmen bu yıl elektrikli araçların satışlarında büyük artış olduğunu gösteriyor.

Global çapta 2022 yılının ilk yarısında otomobil satışları yüzde 8 azalma gösterdi. Bunun sebebi ise yine daha önce dediğimiz gibi akaryakıt fiyatlarının tüm dünyada uçuşa geçmesi. Ancak bununla birlikte elektrikli araç satışları, bir önceki yılın aynı dönemine oranla, bu yıl 500 binden 800 bine çıkarak yüzde 62 oranında artış gösterdi. Verilere tam elektrikli otomobillere ek olarak şarj edilebilir hibrit modeller (PHEV) de dahil.

EN ÇOK SATIŞ YAPAN FİRMA BYD

2021 yılına oranla 2022 yılının ilk yarısındaki satış oranları hesaplandığında dünyada en çok satılan elektrikli otomobil markası, Shenzhen, Çin Merkezli şirket BYD Auto Co. Ltd. oldu. Hemen ardından ise ünlü milyarder Elon Musk’ın şirketi Tesla yer aldı. Üçüncü sırada Volkswagen bulunurken dördüncüde GM, beşinci de ise Hyundai karşımıza çıktı.

liste.jpeg

EN ÇOK SATILAN MODELLER TESLA'DAN

En çok elektrikli araç satışı yapan firma BYD olsa da üreticiinin modelleri en üst sırada yer almıyor. Ancak EV Volumes’un verilerine göre 2022 yılının ilk yarısında en çok satılan elektrikli araç modelleri Tesla Model Y ve Tesla Model 3 oldu. Üçüncü sırada Wuling HongGuang Mini BEV, dördüncü sırada BYD Song Pro/Plus PHEV, beşincide ise BYD Qin Plus DM-i PHEV yer aldı.

Öne Çıkanlar