En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olması ne anlama geliyor? Prof. Dr. Aziz Çelik açıkladı

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olması ne anlama geliyor? Prof. Dr. Aziz Çelik  açıkladı
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Aziz Çelik, Erdoğan'ın en düşük emekli maaşını 7.500 TL açıklamasının ardından “En düşük emekli aylığının artırılması ne anlama geliyor?” başlığıyla açıklamalarda bulundu. Çelik, "Emekli aylıkları yasayla artırılır. Yetki TBMM'dedir" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük emekli maaşını 7 bin 500 TL yapacaklarını duyurmasının ardından Çalışma Yaşamı Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, kararın ne anlama geldiğini değerlendirdi. En düşük emekli aylığının 7.500 TL olmadığını belirten Çelik, "Eğer yasa çıkarsa 7.500 TL'den düşük aylıklar Hazine tarafından 7.500 TL'ye tamamlanacak" dedi ve ekledi: "En düşük emekli aylığının 7.500 TL yükseltilmesinin 7.500 TL'den fazla emekli aylığı alanlara bir faydası olmaz" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçime iki aydan az bir zaman kala seçim yatırımı olarak, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira olarak açıkladı.

Dün açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Çalışmamızı yaptık, burada açıklayacağım. Güzel bir müjde vereyim. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 olacak. 5 bin 500 TL olan emekli aylığını 2 bin TL artırıyoruz” dedi.

Emekli maaşının asgari ücretin ve açlık sınırının altında kalmasına ise tepkilere neden oldu.

Prof. Dr. Aziz Çelik Twitter hesabından “En düşük emekli aylığının artırılması ne anlama geliyor?” başlığıyla açıklamalarda bulundu.

Emekli maaş zammının ne anlama geldiğini madde madde açıklayan Çelik, emekli maaşına yönelik artırımın seçime yönelik bir hamle olduğunu vurguladı.

Aziz Çelik, emekli aylıklarının yasayla artırılabileceğini ve bu konuda yetkinin TBMM’de olduğunu söyledi. En düşük emekli aylığının 7 bin 500 lira olmayacağını belirten Çelik, yasa çıkması durumunda 7 bin 500 liranın altındaki aylıkların Hazine tarafından 7 bin 500 liraya tamamlanacağını belirtti.

Çelik, “Emeklilerin kök aylıkları aynı kalacak. Gelecekteki zamları kök aylıkları üzerinden alacaklar, 7 bin 500 TL üzerinden değil. En düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL yükseltilmesinin 7 bin 500 TL'den fazla emekli aylığı alanlara bir faydası olmaz” ifadelerini kullandı.

'EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETE EŞİTLENMELİDİR'

Çelik’in paylaşımı söyle:

  1. Emekli aylıkları yasayla artırılır. Yetki TBMM'dedir. Bu 1.
  2. İddia edildiği gibi en düşük emekli aylığı 7,500 TL olmuyor. Eğer yasa çıkarsa 7,500 TL'den düşük aylıklar Hazine tarafından 7,500 TL'ye tamamlanacak. Bu 2.
  3. Emeklilerin kök aylıkları aynı kalacak. Gelecekteki zamları kök aylıkları üzerinden alacaklar, 7.500 TL üzerinden değil. Bu 3.
  4. En düşük emekli aylığının 7,500 TL yükseltilmesinin 7,500 TL'den fazla emekli aylığı alanlara bir faydası olmaz. Bu 4.
  5. Yapılması gereken en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesi ve bütün emekli aylıklarına seyyanen (aynı oranda) zamdır. Bu 5.
  6. Emekli aylıklarının sefalet düzeyine düşmesinin sebebi. AKP Hükümetinin 2008'de çıkardığı 5510 sayılı Yasadır. Bu 6.
  7. Seçim olmasaydı emekliye zırnık koklatmazlardı. Bu seçime giderken emekli oylarını çelme manevrasıdır. Yıllarca sefalet aylığını reva gördükleri milyonlarca emekliye 2 bin lira vererek seçimleri etkilemeye çalışıyorlar. Bu 7
  8. Milyonlarca emekliye reva gördüğünüz 7500 TL ile bir ay buyrun siz geçinin. Bu da 8! (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar