Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz: Enflasyon böyle giderse memur maaşı 150 bin lira da olur

Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz: Enflasyon böyle giderse memur maaşı 150 bin lira da olur
Yayınlanma:
A+ A-
Memur maaşına yapılacak zammı değerlendiren eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: "Bu enflasyon böyle devam ederse asgari ücrette 20 bini de görürüz, 50 bini de görürüz. 150 bin liralık en düşük memur maaşını da görürüz."

Artı Gerçek - Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, hükümetin en geçersiz söyleminin 'dar gelirliyi enflasyona ezdirmedik' iddiası olduğunu belirterek, "Servet dağılımı bozuldu ve bunun yükünü sürekli dar gelirli çekiyor" dedi.

Halk TV yayınında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulanan Yılmaz, enflasyon ve maaş zammı tartışmalarına ilişkin şunları söyledi:

ÇALIŞANLAR SÜREKLİ ENFLASYONA EZDİRİLDİ: Son 10-15 yıl içinde bu toplumda söylenen en geçersiz söylemlerden bir tanesi 'çalışanımızı enflasyona ezdirmedik' iddiasıdır. Hayır böyle bir şey söz konusu asla değil. Bu çalışan enflasyon sürekli ezdirildi ve ezdirilmeye de devam ediyor.

ŞUNU TALEP EDERİM: Sendikaların yerinde olsam şunu talep ederim. Sen yönetim olarak bana enflasyonu ne olarak görüyorsun. Bana o rakamı söyle, o rakamı benim için devletten iste ya da kazan. Bunu gerçekleştiremezsen ne yapacaksın? Sosyal kontrata uyacak mısın uymayacak mısın? Biz bugün 3500 liralık asgari ücretten 11.400 liralara kadar geldik. Bu enflasyon böyle devam ederse 20 bini de görürüz, 50 bini de görürüz, 100 bini de görürüz. 150 bin liralık en düşük memur maaşını da görürüz.

BU İŞİN SONU HİPERENFLASYONA KADAR GİDEBİLİR: Bizim talebimiz yönetimin ortaya çıkardığı enflasyona, itibarsız paraya ve arada açılan farkı kapatamaya dönük değil enflasyonu düşür yönlü olması lazım. Toplumun her kesiminden bu talebin gelmesi lazım ve kontratlarada bunun yazılması lazım. Yoksa bu işin sonu hiperenflasyona kadar gidebilir.

SÖZÜN ÖZÜ SEBEPLER DEĞİL, SONUÇLARLA UĞRAŞILIYOR: Enflasyon maalesef toplumsal dengeyi bozdu. Yükü dar gelirli çekiyor, sabit gelirli çekiyor ve bunu çekmeye de devam edecek. Bu bütçede böyle, enflasyonda da böyle. Sözün özü sebeplerle değil sonuçlar ile uğraşıyoruz. Hükümette bunu adet haline getirdi. Maalesef sebepleri kaçırıyor ve sonuçlarla meşgul ediyoruz.

Öne Çıkanlar