Artan kiralar yurttaşın belini büktü: Kira tespit ve kira tahliye davaları yüzde 20’lere çıktı

Artan kiralar yurttaşın belini büktü: Kira tespit ve kira tahliye davaları yüzde 20’lere çıktı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Nisan 2022 18:22
A+ A-
Türkiye genelinde ortalama kiralık konut fiyatlarındaki artış yüzde 84.2 seviyesinde. Sulh ve icra hukuk mahkemelerinde görülen kira tespit ve kira tahliye davalarını yüzde 20’lere vardı.

Türkiye’de açlık sınırı altında yaşayan yurttaşlar artan zamlarla mücadele ederken ev kiralarını ödeyemez duruma geldi. Başta İstanbul olmak üzere birçok ilde kira artışları devam ediyor. Bu durum ev sahibi ve kiracı arasında anlaşmazlıklara da sebep oluyor.  Sulh ve icra hukuk mahkemelerinde görülen kira tespit ve kira tahliye davalarının, toplam dava sayısına oranının bir yılda yüzde 10'dan yüzde 20'lere çıktığı, kira tespit ve tahliye davalarının genel davalar arasında da ilk sıralara yükseldiği ifade ediliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) sahibinden.com verileri üzerinden yaptığı son ölçümlemeye göre, şubat itibarıyla Türkiye genelinde ortalama kiralık konut fiyatlarındaki artış yüzde 84.2 seviyesinde.

‘BARINMANIN BİR İNSAN HAKKI’

Sözcü’de yer alan habere göre Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, kiralardaki artışların Türkiye'de 26 milyonu bulan açlık sınırının altında yaşayanlar açısından büyük bir sıkıntı yarattığını belirterek, düşük gelirli vatandaşların kiralarını mutlaka devletin karşılaması gerektiğini belirtti. Barınmanın bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Çakar, "Şu anda kiracılar büyük bir çıkmazda" ifadesini kullandı.

‘DAVALAR ARTTI VE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DAHA DA ARTACAK’

Özellikle İstanbul'da kiraların uçtuğunu, maliyetlerin öngörülemez şekilde artması nedeniyle yeni konut yapılmadığı bu ortamda talep artışı nedeniyle yaşanan bu fiyat artışına kısa vadeli bir çözüm bulunmadığını belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan da, "Davalar arttı ve önümüzdeki dönemde daha da artacak" dedi.

‘DEVLET ACİL BU SORUNA EL KOYMALI’

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, "Kiralarda fahiş artışlar var. 2 bin 500 TL, 3 bin 500 TL ile bir ay geçinmek zorunda olan emekli bu fahiş kiraları nasıl ödeyecek? Devlet acil bu soruna el koymalı" dedi.

‘AİLEVİ DURUM' DİYEREK ÇIKARAMAZ'

TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, ev sahiplerinin çevredeki benzer dairelerin kiralarının artışını görünce var olan kiracıları çıkarma yoluna gidebildiğini belirterek "Ev sahibi ‘ailevi durum var' deyip kontratı olan kiracıyı çıkaramaz. Eve birinci dereceden yakınının ihtiyacını noter kanalı ile kanıtlamak zorunda" dedi.

‘KİRALIK KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 84.2 SEVİYESİNDE’

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) sahibinden.com verileri üzerinden yaptığı son ölçümlemeye göre, şubat itibarıyla Türkiye genelinde ortalama kiralık konut fiyatlarındaki artış yüzde 84.2 seviyesinde. BETAM, yıllık kira artış oranını İstanbul'da yüzde 112.3, Ankara'da ise yüzde 106.7 ölçüyor. Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ölçümlemesi­ne göre kiralardaki yıllık artış oranı martta yüzde 19.7 oldu.

Öne Çıkanlar