EYT pazartesi günü Meclis'e sunuluyor

EYT pazartesi günü Meclis'e sunuluyor
Yayınlanma:
A+ A-
AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesini pazartesi günü Meclis'e sunacaklarını söyledi. EYT kapsamında emekli olacakların mart ayından itibaren maaş alması planlanıyor.

Artı Gerçek - Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin (EYT) içeriği pazartesi günü belli oluyor. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, pazartesi günü saat 11.00'de yapacakları basın toplantısıyla, kanun teklifinin içeriğini kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Akbaşoğlu, aynı gün EYT yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sunacaklarını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün yaptığı açıklamada, ilk maaşın 1 Mart'tan itibaren ödenmesi için çalışma yapıldığını söylemişti.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

EYT, sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde olan kişileri kapsayacak. Yasal düzenleme sonrasında EYT yasasından faydalanacak sayısının 2 milyon 200 bin civarında olacağı belirtiliyor.

Emeklilik için prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartı bulunuyor. EYT'liler ilk iki şartı yerine getirmişlerse veya getirdiklerinde yaşa bakılmaksızın emekli olabilecekler.

Bu SSK'lılar için 5000 prim günü, kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda kadınlarda 20 tam yıl (7200 prim günü), erkeklerde 25 tam yıl (9000 prim günü).
(EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar