Hazine Bakanlığı'ndan 'locals' açıklaması: Hayretle izliyoruz

Hazine Bakanlığı'ndan 'locals' açıklaması: Hayretle izliyoruz
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şimşek'in "locals" ifadesini kullanmasına dair tartışmaya tepki gösterdi: "Sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez."

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, ABD'de IMF Bahar Toplantıları kapsamında katıldığı panelde İngilizce yapılan bir sohbette kullandığı ifadelerin "Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor" şeklinde tercüme edilip tepki çekmesi konusunda Bakanlık'tan açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şimşek'in kullandığı "locals" sözcüğünün "yerel halkı" değil, "yerel yatırımcıları" ifade eden bir terim olduğunu belirtti, "Siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklamada "Ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez" denildi.

Bakanlık açıklamasının tam metni şöyle:

"Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan "locals" kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz.

Konuşmanın ilgili bölümünde Sayın Bakanımız dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Konunun uzmanları da terminolojide rutin olarak kullanılan bu kelimenin "yerel yatırımcıları" ifade ettiğini defalarca belirtmiştir.

Dolayısıyla, ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez.

Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar