Hollanda’dan alınan otobüsler iade edilsin

Hollanda’dan alınan otobüsler iade edilsin
İBB’nin metrobüs hattında kullanmak üzere 65 milyon euro ödeyerek Hollanda’dan aldığı 50 otobüs, İstanbul yollarına uyumsuz olduğu için çürümeye...

İBB’nin metrobüs hattında kullanmak üzere 65 milyon euro ödeyerek Hollanda’dan aldığı 50 otobüs, İstanbul yollarına uyumsuz olduğu için çürümeye terk edildi. CHP, "Otobüsleri geri gönderin" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2008 yılında Hollandalı Advanced Public Transport Systems (APTS) adlı firmadan Phileas marka, tanesi 1 milyon 307 bin 950 euroya 50 körüklü otobüs satın aldı. Normal körüklü otobüs fiyatının dört katına denk gelen Hollanda menşeli otobüsler, İstanbul yollarının fiziki koşullarına uyum sağlayamadığı için sık sık arızalandı.

Arızalar nedeniyle otobüsler arada sırada sefere çıkarıldı ancak çoğu garajlarda çürümeye bırakıldı. 2015 yılında Şirinevler'de Phileas marka otobüsün metrobüs durağında yanmasının ardından tek tük sefere çıkan otobüsler tamamen seferden çekildi.

İBB'ye bağlı İETT Genel Müdürlüğü'nün toplam 65 milyon 397 bin 500 euroya aldığı, geç teslim ve eksik ekipman nedeniyle tazminat davası açtığı 50 otobüsün üreticisi Hollandalı APTS,  24 Kasım 2014'te iflasını açıkladı.

DEVLET ZARARA UĞRATILDI

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan kriz sonrasında konuyu tekrar gündeme taşıyan CHP'li Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, İstanbul'u zarara uğratan bu yanlış kararın altında imzası bulunan İBB Başkanı Kadir Topbaş'a "kullanılmayan ayıplı olan ve devletimizi oldukça yüklü zarara uğratan 50 adet otobüsü  Hollanda'ya iade et" çağrısında bulundu.

Sağlam, "Bu alımın, Türkiye ekonomisine zarar vereceğini ve Hollanda ekonomisine katkı ile aracılara para kazandırmanın dışında yarar sağlamayacağını söylemiştik. Yurttaşlarımızın ödediği vergiler bu yolla çarçur edildi. Bu otobüsler son bir yıldır hiç hizmet vermedi" dedi.

 

 

Öne Çıkanlar