Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'a ABD'de toplu dava

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'a ABD'de toplu dava
Yayınlanma:
A+ A-
Hürriyet gazetesi ABD Temsilcisi Razi Canikligil, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında açılan toplu davanın belgelerini paylaştı. Suçlamalar arasında, bankacılık yasalarını ihlal etmek, yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek suçlamaları var.

Artı Gerçek - Merkez Bankası'nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, yedi sene çalıştığı Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yöneticisi olduğu ve bu sene iflas eden First Republic Bank’ın müşterileri tarafından toplu dava açıldığı ortaya çıktı. Suçlamalar arasında 'bankacılık yasalarını ihlal etmek', 'yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek' suçlamaları da var.

Sosyal medya hesabı üzerinden dava hakkındaki bazı bilgileri paylaşan Hürriyet ABD Temsilcisi Razi Canikligil, dava dilekçesinin 24 Nisan'da verildiğini ifade etti.

Canikligil, Twitter hesabından şöyle yazdı:

“Merkez Bankası yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, ABD’de yöneticisi olduğu çöken First Republic Bank’ın müşterileri tarafından bankacılık yasalarını ihlal etmek, yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek suçlamalarıyla toplu dava açıldı.”

BANKANIN GÜVENLİ VE İSTİKRARLI OLDUĞU VURGULANMIŞ

Canikligil'in paylaştığı belgeye göre 13 Temmuz 2021'de bankanın yaptığı basın toplantısında 'net faiz gelirinin' bir önceki yıla göre yüzde 27,5 artarak 1 milyar dolara ulaştığı söyleniyor. Erkan, bu açıklama sırasında bankanın 'güvenliği ve istikrarının' altını çiziyor.

Erkan’ın yanı sıra dava açılan isimler arasında First Republic Bank’ta yöneticilik yapan James H. Herbert, Michael J. Roffler, Olga Tsokova, Michael D. Selfridge ve Neal Holland gibi isimler de var. Daha sonra bir tweet daha atan Canikligil, davanın dilekçesinin 24 Nisan’da verildiğini söyledi.

Hafize Gaye Erkan, yedi yıldan uzun çalıştığı bu kurumda, söz konusu basın toplantısından yaklaşık bir ay önce eş CEO olarak görev yapmaya başlamış ve bu görevini 2021 sonuna kadar sürdürmüştü. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar