İnce'den, 'ekonomik kriz kapıda bekliyor' çıkışı

İnce'den, 'ekonomik kriz kapıda bekliyor' çıkışı
Cumhurbaşkanı adayı İnce, ekonominin alarm verdiğini belirterek, "Doktor hastaya ilaçlarını verdi, hızlı koştu ama kalp krizi kapıda bekliyor. Ekonomik kriz kapıda" dedi.

EKONOMİ - CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce,Türkiye ekonomisinin alarm verdiğini söyledi.

"Bütün göstergelere baktığımızda ekonomimiz alarm veriyor" diyen İnce, "Ekonomik kriz kapıda bekliyor" açıklamasında bulundu.

Trabzon'da bir otelde sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek soruları yanıtlayan İnce, ekonomide son durumu değerlendirdi.

İnce, şu ifadeleri kullandı:

"Öyle büyük bir heyecan var ki, öyle büyük bir değişim istiyorlar ki müthiş bir şey. Bu iş oldu tamam, tamam galiba. Bazılarına göre ekonomi iyi gidiyor. İyi gidiyor da döviz niye yükseliyor sürekli. Borsa niye düşüyor?

Gelişmekte olan ülkelerde enflasyon yüzde 3 iken, Türkiye'de niye yüzde 11.

Sadece Nisan ayı enflasyonu niye yüzde 1,87'di, işsizlik neden yüzde 11 o zaman?

Genç işsizlerde işsizlik oranı neden yüzde 20'nin üzerine çıktı?

Bütün bu göstergelere baktığımızda ekonomimiz bizim alarm veriyor. Göstergelere baktığımızda işler çok kötü. Bu bana Kemal Sunal filmlerini hatırlatıyor. Hani hastaneye gidiyor, iki hastanın tahlil sonuçları birbirine karışmış, ölüm döşeğinde olana yüzde yüz sağlamsın, yüzde yüz sağlam olana ölüm döşeğindesin. Raporlar karışmış birbirine, Türkiye'nin de bu tahlilleri ve göstergeleri başka bir ülkeninkiyle karışmış. Bu mümkün değil. Ülkeyi yönetenlerin söyledikleri doğru olsa bunlar olmaz. KOBİ'ler kan ağlıyor. Büyük holdingler borçlarını yeniden yapılandırıyor. Tansiyonu ve kolestrolü yükselmiş bir ülkede doktor tedavi edemiyor. 16 senedir aynı doktor, yapılacak bir tane iş var. Bu doktoru değiştireceğiz, yoksa hasta ölecek.

Ekonomi düzgünse, eğer işler iye gidiyorsa çocuklarımızın iş bulması gerekmez mi? İnsanların daha rahat geçinmesi gerekmez mi? Bunların ne yazık ki hiçbiri olmuyor.

Ama bir bakıyorsun 2017 yılında büyüme 7.4, 2012'de 2.1 büyümüşüz. 2013'de 4.2 büyümüşüz. 2014'te 2.9 büyümüşüz. 2015'de 4 büyümüşüz. 2016'da yüzde 2.9 büyümüşüz. 2012'den bu yana yüzde 2'ler, 4'ler arasındaki büyüme ne oldu da 2017'de 7.4'e çıktı. Buna bakmamız lazım. Neden böyle oldu?

Bir tek sebebi var, ekonomiye doping yapıldı. Doğal olmayan bir şey yapıldı. Bir ata doping yaptığınızda o atın yarışı iptal edilir. Bir futbolcuya, bir sporcuya doping yaptığında o yarışı kazansa dahi yarış iptal edilir. Doping zararlıdır. Yan etkileri vardır. Bir an için sizi başarıya götürüyor gibi yapsa da doping sağlığınızı bozar. Ağır yük kaldırırım diye ilaç alırsın, ciğerlerini kaybedersin. Türkiye ekonomisi de bu. Doktor hastaya ilaçlarını verdi, hızlı koştu ama kalp krizi kapıda bekliyor. Ekonomimizi de ekonomik kriz kapıda bekliyor. Böyle bir ülke yönetimi olmaz. Bu ülkeyi çağdaş ülkelerde olduğu gibi yöneteceğiz."

Öne Çıkanlar