İnşaat ve perakende ticarette güven endeksi düştü

İnşaat ve perakende ticarette güven endeksi düştü
Yayınlanma:
A+ A-
Güven endeksi perakende ticaret sektöründe yüzde 4,4 ve inşaat sektöründe yüzde 1,5 azaldı. Hizmet sektöründe ise yüzde 1,1 arttı.

Artı Gerçek - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıkladı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi martta bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 1,1 artarken perakende ticaret sektöründe yüzde 4,4 ve inşaat sektöründe yüzde 1,5 azaldı.
tablo.jpg

REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ YÜKSELDİ

TÜİK'in bugün açıkladığı reel kesim güven endeksi ise martta 105,2 seviyesine yükseldi. Şubat ayında endeks 102,4 değerini almıştı.

0-200 puan aralığında ölçülen endekste 100 üzerindeki değerler iyimser görünüme, altındaki değerler ise karamsar görünüme işaret ediyor.

Öte yandan mart ayında kapasite kullanım oranı ise yüzde 75,2 seviyesinden yüzde 73,5 seviyesine geriledi. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 1,5 puan azalarak yüzde 74,2 seviyesinde gerçekleşti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar