Son dakika: Merkez Bankası faizi beklentinin üç katı, 750 baz puan artırdı

Son dakika: Merkez Bankası faizi beklentinin üç katı, 750 baz puan artırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini ortalama 250 baz puanlık beklentiye karşılık 750 baz puan artışla yüzde 25'e yükseltti. Seçimden sonra faizdeki artış 1650 baz puanı buldu. Kararda, yüksek enflasyona vurgu yapıldı.

Artı Gerçek - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki kurul, politika faizinde 750 baz puanlık (2,5 puan) artışa gitti. Böylelikle, seçim öncesi yüzde 8,5 olan faiz, Mehmet Şimşek'in üç aylık bakanlığı döneminde yüzde 25'e çekilmiş oldu.

BEKLENTİ 250 BAZ PUAN ARTIŞTI

AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 20'ye çıkarılacağı tahmininde bulunmuştu.
Reuters anketinde ise sekiz ekonomist 250 baz puan, dört ekonomist 200 baz puan, üç ekonomist 150 baz puan ve birer ekonomist 50 ve 300 baz puan artış olur demişti.

ENFLASYON VE FİYAT BOZULMASI VURGUSU

Karar metninde, "Fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir" denilerek, enflasyondaki bozulmanın sürdüğüne vurgu yapıldı.

Hafize Gaye Erkan (Başkan), Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Yaşar Fatih Karahan ve Hatice Karahan'dan oluşan Para Politikası Kurulu'nun faiz kararı sonrası açıklaması şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,5’ten yüzde 25 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemeleri belirleyici olmaktadır. Bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

ENFLASYONDA İYİLEŞMEYE KADAR YÜKSEK FAİZE DEVAM

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar