Merkez Bankası enflasyon tahminini değiştirmedi: Yüzde 22,3

Merkez Bankası enflasyon tahminini değiştirmedi: Yüzde 22,3
Yayınlanma:
A+ A-
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporunu açıklıyor. Enflasyon tahminini değiştirmeyen Merkez Bankası'nın yıl sonu beklentisi yüzde yüzde 22,3 olarak açıklandı.

Artı Gerçek - Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, son veriler ışığında küresel enflasyonda derin bir resesyon riskinin azaldığını söyledi. 2022 yılında Rusya-Ukrayna savaşa nedeniyle enerji ve emtia fiyatlarının olağanüstü yükseldiğini belirten Kavcıoğlu, son dönemde ise enerji fiyatlarında önemli gerilemelerle birlikte normalleşme eğiliminin görülmeye başlandığını anlattı. Merkez Bankası enflasyon tahminini ise değiştirmedi. Buna göre 2023 yıl sonu için yüzde 22,3 olarak tahmin edilen enflasyon beklentisi, 2024 yıl sonu için yüzde 8,8 olarak korundu. Merkez Bankası'nın bu yıl gıda enflasyonu tahmini de yüzde 22 oldu.

2023 yılına ilişkin enflasyon beklentilerinin, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de aşağı yönlü güncellenmeye başlandığını söyleyen Kavcıoğlu "Enflasyonun yükselişinde önemli rol oynayan unsurların hafiflemesi sonucunda, 2023 yılına ilişkin enflasyon beklentileri, ülkemizde de olduğu gibi, çoğu ülkede aşağı yönlü güncellenmektedir. 2023 yılına ilişkin büyüme tahminleri birçok ülkede Kasım ayından bu yana yukarı yönlü güncellenmektedir" dedi.

'CARİ AÇIK YÜKSELDİ'

2023 yılının ilk enflasyon raporunun sunumunu yapan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun konuşması özetle şöyle:

"2022 yılının üçüncü çeyreğinde sanayi üretiminde dış talebin olumsuz etkileri sınırlı olarak hissedilmiştir.

İşgücü piyasası sağlıklı gelişimini sürdürmektedir. Türkiye OECD ülkeleri arasında pandemi öncesinden bu yana istihdam sayısını en fazla artıran ülkelerden biri olmuştur.

Turizm sektörü cari dengeye ciddi bir katkı sağlamıştır. İhracat sağlam ekonomik temeller üzerindeki güçlü seyrine devam etmiştir. 2022'de enerji ithalatının milli gelirdeki payı tarihi yüksek seviye olan yüzde 11 düzeyine çıktı.

2022'de cari açığımız yükselmiştir. Son dönemdeki enerji ve paritedeki gelişmelerin etkisiyle cari açığın gerilemesi beklenmektedir. Enerji fiyatları dışlandığında 2022'de ekonomimiz cari fazla vermiştir.

Enflasyon kasım-aralık aylarında ivme kaybetmiştir. Enflasyondaki yavaşlama çekirdek enflasyon göstergeleriyle de desteklenmektedir. Aylık enflasyon tarihsel ortalamalara yakınsıyor. Yayılım endeksi enflasyondaki hız kaybını teyit ediyor. Enflasyondaki yavaşlama beklentilere de yansımıştır.

'YÜKSEK FİYAT ARTIŞLARI İÇİN ZEMİN KALMADI'

Üretici fiyat artışları 2022 boyunca kademeli olarak azaldı. Yüksek fiyat artışlarının devamı için bir zemin kalmamıştır. Fiyatlama davranışlarının ekonominin temellerine uyumlu hale gelecektir.

Küresel ekonomiye yönelik açıklanan veriler son dönemde iyileşme gösterse de küresel büyüme tahminleri, bir önceki Rapor dönemine göre aşağı yönlü güncellenmiştir.

Küresel talebe ilişkin beklentilerle birlikte gerileyen emtia fiyatlarına karşın jeopolitik risklere bağlı olarak petrol fiyatlarını, 2023 yıl sonu için sınırlı bir miktar yukarı yönlü güncelledik. Bununla birlikte, ortalama petrol fiyatı varsayımlarımızda 2023 yılında bir önceki yıla göre düşüş öngörmeye devam ediyoruz.

'ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 22,3'

İthalat fiyatlarında küresel talep görünümü ile uyumlu olarak 2023 yılı için aşağı yönlü beklentimiz devam etmektedir. 2024 yılında ise küresel iktisadi faaliyetle uyumlu olarak sınırlı bir oranda artış bekliyoruz.

Gıda fiyatlarının, 2023 yılında, önceki tahminimizle uyumlu olarak yüzde 22, 2024 yılında ise yüzde 11,5 oranında artacağını varsaydık.

Tahminlerimizde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek 2023 yıl sonu tahminimizi yüzde 22,3; 2024 yıl sonu tahminimizi de yüzde 8,8’de sabit tuttuk. Enflasyonun ana eğilimi ile beklentilerde gözlenen ve devam edeceği öngörülen iyileşmenin 2023 yılı tahminleri üzerinde 1,4 puan aşağı yönlü etkisi oldu.

Türk Lirası cinsinden ithalat fiyatları ve birim iş gücü maliyetleri varsayımlarındaki güncellemeler, 2023 yılı enflasyon tahminlerini sırasıyla 0,1 puan ve 1,5 puan yükseltti. Yönetilen-yönlendirilen fiyatlardaki doğalgaz ve elektrik fiyatları kaynaklı güncellemeler, 2023 yıl sonu enflasyon tahminini 0,2 puan kadar aşağı çekti.
(EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar