Prof. Dr. Haka Kara: TÜİK, İstanbul enflasyonuyla da bağını kopardı

Prof. Dr. Haka Kara: TÜİK, İstanbul enflasyonuyla da bağını kopardı
Haziran enflasyonu TÜİK'in ENAG'dan sonra İTO ile de bağını kopardığını gösterdi. İstanbul Ticaret Odası'nın enflasyonu yüzde 94,19'ken, TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 78,62 olarak hesapladı.

+GERÇEK - Haziran enflasyonu, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) ardından İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile de bağını kopardığını gösterdi. ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 175,55, İTO’nun İstanbul enflasyonu yüzde 94,19 iken, TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 78,62 olarak hesapladı.

İTO'nun her ay açıkladığı Ücretliler Geçinme İndeksi, bugüne kadar TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamının öncü gösterge niteliğindeydi ancak son açıklanan rakamlar ENAG’dan sonra burada da bağın koptuğunu gösteriyor.

2021 Haziran ayına göre 2022 Haziran ayında yaşanan fiyat değişimlerini gösteren bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı İTO 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi'nde yüzde 94,19, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi'nde ise yüzde 87,98 olarak gerçekleşti. Ancak, TÜİK'in açıkladığı yıllık enflasyon yüzde 78,62’de kaldı. ENAG da bugün yıllık enflasyonun yüzde 175,5 olduğunu açıkladı.

İSTANBUL ENFLASYONU TÜRKİYE ENFLASYONUNDAN KOPTU

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Son dönemde İTO'nun ölçtüğü İstanbul enflasyonu TÜİK'in ölçtüğü Türkiye enflasyonundan kopmuş görünüyor" dedi.

Greenwich Üniversitesi Öğretim Üyesi Cem Oyvat da Kara’nın paylaşımına, "Son iki ay içinde TÜİK'in enflasyon hesabı yapan dairesinin başkanının değişmesi, TÜİK'in daha detaylı bir madde sepeti yayımlamayı durdurması, Yeditepe'nin ENAG'a soruşturma açması ve TÜİK enflasyonunun ENAG dışındaki endekslerle de bağını koparmaya başlaması rastlantı değil" yorumunu yaptı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar