Prof. Dr. Özgür Demirtaş: Neymiş, faiz enflasyonun sebebi miymiş?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş: Neymiş, faiz enflasyonun sebebi miymiş?
Enflasyon verilerini değerlendiren Demirtaş, 'Yapılan ekonomik hatalar affedilir gibi değil. Faiz enflasyonun nedeni falan değildir. Faiz sonuçtur, liyakatsizliğin sonucudur' dedi.

+GERÇEK - Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla enflasyon verilerini değerlendirdi.

Bugün açıklanan verileren göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) veriyleriyle haziranda tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 78,62, aylık yüzde 4,95 arttı. Enflasyon Araştırma Grubu'na (ENAG) göre ise enflasyon yıllık 175,55, aylık yüzde 8.31 olarak gerçekleşti.

ENAG’ın paylaştığı verileri alıntılayan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Twitter üzerinden şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yıllık enflasyon yüzde 175, yanlış okumadınız yüzde 175. TÜİK'in açıkladığı üretici enflasyonu ise 1995 yılından bu yana bir rekor. Neymiş faiz enflasyonun sebebi miymiş? Koskoca Türkiye deney tahtası yapılır mı?

Yapılan ekonomik hatalar affedilir gibi değil. Göz göre göre, inadına inadına, onca uyarana rağmen, onca uyarıya rağmen, onca uzmana rağmen… Yapmayın kardeşim yapmayın."

Sinir, üzüntü, şaşkınlık, bıkkınlık, git gide artan hırs, patlama hissi, yine üzüntü, yine sinir ve hayal kırıklığı duygularım bunlar… Taşa anlatsam ortadan çatlardı, anlardı, anlardı… Faiz enflasyonun nedeni falan değildir. Faiz sonuçtur, liyakatsizliğin sonucudur."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar