Reuters: Mehmet Şimşek Bankalar Birliği üyesi bankalarla görüşecek

Reuters: Mehmet Şimşek Bankalar Birliği üyesi bankalarla görüşecek
Yayınlanma:
A+ A-
Reuters'a konuşan kaynaklar, yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in gelecek hafta Bankalar Birliği üyesi bankalar ile biraraya geleceğini söyledi.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atanan Mehmet Şimşek'in ilk hamlelerinden birinin, Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalar ile biraraya gelmek olacağı belirtildi. Reuters ajansına konuşan kaynaklar, toplantının gelecek hafta yapılacağını söyledi.

Ajansın bankacılık sektöründen kaynaklarına göre, toplantının gelecek hafta perşembe günü yapılması bekleniyor. Üst düzey bir bankacı, planlanan buluşma hakkında "Bu doğal olarak yapılması gereken bir toplantı" dedi. Kaynaklar, Şimşek'le sektördeki gelişmelerin değerlendirilmesinin ve güncel konuların ele alınmasının beklendiğini söyledi.

Türkiye'de son 1.5-2 yıldır uygulanan sıradışı ekonomi modeli çerçevesinde çok sayıda düzenlemeye maruz bırakılan sektörlerden biri bankacılık olmuştu. Özellikle dövizi baskılama politikası nedeniyle sektör temsilcileri bu uygulamalardan şikayet ediyordu.

Şimşek ise Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini devralırken "Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeceği kalmamıştır" demişti. Yeni bakan, Twitter paylaşımında da "Öngörülebilirliği artıracak kurallar temelinde politika yapıcılığına bağlılığımızı teyit ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar