Sanayi üretiminde en düşük artış

Sanayi üretiminde en düşük artış
Yayınlanma:
A+ A-
Yıllık sanayi üretimi yüzde 0,4'lük artışla, pandemi döneminden bu yana düşük oranda kaldı. Ağustos rakamı ise yüzde 1,1'e revize edildi.

Artı Gerçek - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi eylül ayında yıllık bazda yüzde 0,4 artış gösterdi ve yüzde 3,6'lık beklentilerin oldukça altında geldi. Aylık bazda ise sanayi üretimi yüzde 1,6 ile tahminlerden fazla düştü.

Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,5 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,4 azaldı.

Eylül'de madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,7 azaldı.

Ağustos yüzde 1 ile 2 yılın en düşük seviyesine gerileyen yıllık sanayi üretim verisi ise yüzde 1,1'e revize edildi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar