Şeref Oğuz: Dolar tırmanışını 11, 12 13… sürdürecek, seçim ekonomisi fiyatlanıyor

Şeref Oğuz: Dolar tırmanışını 11, 12 13… sürdürecek, seçim ekonomisi fiyatlanıyor
Dünya gazetesi yazarı Oğuz, 'Bu zamanda faizle oynamak, ateşle oynamaya eşdeğer' başlıklı yazısında, doların 10’lu düzlemde tırmanışının süreceğinin görüldüğünü kaydetti.

ARTI GERÇEK - Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, bugünkü yazısında, iktidarın verdiği güçle, ekonomi yönetiminin finans sistemine, bankalara ve piyasaya meydan okuduğunu ifade ederek "Mali disiplin sağlamadan, enflasyonun hızı kesilmeden faiz oranları düşürülmeye çalışılıyor. Böyle bir ortamda da liradan kaçış hızlanıyor, dolarizasyon tırmanırken kırılganlığımız artıyor" dedi.

Doların çift haneli rakamlara demir attığını ve bundan sonra da çift hanelerde fiyatlanacağına işaret eden Oğuz, "Belli ki 10’lu düzlemde tırmanışını, 11, 12 13… sürdürecek. Üstelik şimdi, seçim ekonomisi fiyatlanıyor" dedi. 

"Enflasyon bütün belaların anasıdır" diyen Oğuz, yazısında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Enflasyonla topyekûn mücadele programı hazırlanmalı. Gerçekçi tespit, kapsayıcı çözüm ve güvenilir uygulayıcı elinde, enflasyon külfetini bir kesimin diğerinin sırtına aktarmasını önleyecek yöntemler gerekiyor. Fakat sorun şu ki seçim ekonomisinde bu uygulanmaz.

Her merkez bankası toplantısı, her ihale, endişe kaynağı haline gelmişse iş dünyasının görüş mesafesi kısalacağından artık hesaplarını daha dikkatli yapmalılar. Belli ki bundan sonra yönetilmeyen ekonominin üreteceği anlık sorunlarla baş etmek durumundalar."

Öne Çıkanlar