Tatile çıkan her dört kişiden üçü arkadaş ve akraba evinde kaldı

Tatile çıkan her dört kişiden üçü arkadaş ve akraba evinde kaldı
Yayınlanma:
A+ A-
Yılın ikinci çeyreğinde 9 milyon 846 bin kişi seyahate çıktı. Tatile çıkanların en büyük harcama kalemini ulaşım masrafları oluşturdu. Seyahate çıkanlar geceleme sayısı bakımından yüzde 75'le en çok 'arkadaş' veya 'akraba' evinde kaldı.

Artı Gerçek - Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan yılın ikinci çeyreğine ilişkin 'hanehalkı yurtiçi turizm' raporu, ekonomik krizin tatil davranışlarına etkisini ortaya koydu. Rapora göre, Türkiye'de ikamet eden 9 milyon 846 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı, pandemi sonrasının etkisiyle bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,3 artarak 11 milyon 411 bin seyahat olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 74 milyon 231 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 6,5 gece oldu.

Yılın ikinci çeyreğinde yapılan seyahat harcamaları 19 milyar 707 milyon 895 bin TL olarak gerçekleşti. Bu harcamaların yüzde 91,8'ini 18 milyar 92 milyon 639 bin TL ile kişisel harcamalar, yüzde 8,2'ini ise 1 milyar 615 milyon 256 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 1727 TL oldu.
tablo1.jpeg

EN FAZLA ULAŞTIRMA VE YEMEĞE PARA GİTTİ

Bu çeyrekte harcama türlerinin toplam seyahat harcamaları içerisindeki dağılım oranları incelendiğinde en fazla paya yüzde 37 ile ulaştırma harcamaları, yüzde 26,8 ile yeme ve içme harcamaları ve yüzde 10,4 ile konaklama harcamaları sahip oldu. Bu harcama türlerinin geçen yılın aynı dönemine göre değişim oranları incelendiğinde ise ulaştırma harcamalarında yüzde 146, yeme ve içme harcamalarında yüzde 70,5 ve konaklama harcamalarında ise yüzde 15'lik artış görüldü.

Yakınları ziyaret amacı ile yapılan seyahatler yüzde 63,6 ile ilk sırada yer aldı. Seyahate çıkış amaçlarında ikinci sırada yüzde 26,7 ile 'gezi, eğlence, tatil', üçüncü sırada ise yüzde 3,4 ile 'sağlık' yer aldı.

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 56 milyon 295 bin geceleme sayısı ile en çok arkadaş veya akraba evinde kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 6 milyon 222 bin geceleme ile 'kendi evi' yer alırken, 'otel' 5 milyon 951 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar