Yurt fiyatları 2022-2023 döneminde yüzde 100 zamlandı

Yurt fiyatları 2022-2023 döneminde yüzde 100 zamlandı
Öğrenciler yüksek kira fiyatlarının yanı sıra yüksek yurt fiyatlarıyla da karşı karşıya. Özellikle İstanbul’un bazı semtlerinde oda fiyatları aylık 4.500-12.500 TL arasında değişiyor.

2022-2023 eğitim yılı yurt fiyatları öğrencilerin cebini yakıyor. Yüksek kiraların ardından erken rezervasyon yaptırmak isteyen öğrenciler yüzde 100 zamlı yurt fiyatlarıyla karşılaşıyor. Yurt fiyatları İstanbul’da aylık en düşük 4.500 TL’den başlayıp 12.500 TL’ye kadar yükselmiş durumdu. Yurt işletmecileri ise yükselen enflasyon, enerji ve personel maliyetlerini işaret ederek yüzde 100 zammın yeterli olmadığını ve hatta enflasyondan korunmak adına bazı kalemlerde de kısıtlamaya gidebileceklerini söylüyor.

‘BİR ÖĞRENCİNİN İSTANBUL’DA AYLIK MASRAFI 6.500 TL’DEN BAŞLIYOR’

Habertürk'ten Cemre Nur Karaca'nın haberine göre, İstanbul aylık öğrenci abonman ücreti 78 TL olarak alınıyor. Gıda masrafları yaklaşık aylık 2 bin TL - 3 Bin TL, eğitim ve sosyal aktiviteleri dahil edildiğinde bir öğrencinin İstanbul’da konaklama dahil aylık masrafı yaklaşık 7.500 TL’yi buluyor. Duruma göre bu oran daha da yukarı çıkabiliyor.

yurtlarfiyatlar.com’un Kurucusu Tuğrul Arslan 2 yıldır pandemi nedeniyle yurt işletmecilerinin çok zor zamanlar geçirdiğini ve hatta sektörde kapanmaların da arttığını söyledi. Arslan, yurt işletmecilerinin enflasyondan korunmak adına 2022-2023 sezon fiyatlarını özellikle açıklamadıklarını, Nisan ayında verilen fiyatların bile yüzde 40-50 zamlı olduğunu söyledi.

'YÜZDE 100’LÜK ZAM BİLE YURT MALİYETLERİNİ KARŞILAYACAK DURUMDA DEĞİL'

Haziran ayı itibariyle yurt fiyatlarında yüzde yüz oranında zam yaşanacağını söyleyen Tuğrul Arslan, "Yurtların giderleri enflasyonla beraber aynı oranda artmış vaziyette. Özellikle kira oranlarında yüzde 100’den fazla artış var. Buna personel giderleri, enerji, gıda, lojistik ve temizlik maliyetlerini de eklersek aslında yüzde 100’lük zam bile yurt maliyetlerini karşılayacak durumda değil" dedi.

'YURTLAR HİZMETLERİNDE BAZI KISITLAMALARA GİDEBİLİR'

Yurtların maliyet artışı nedeniyle bazı hizmetlerinde kısıtlamaya gidebileceklerini söyleyen Tuğrul Arslan "bazı yurtlar bu uygulamaya başvurmuyor ama geneli bir takım hizmetlerde kısıtlamaya gidebilir. Örnek vermek gerekirse; ortak alandaki su sebilleri, tuvalet kağıdı, selpak, açık büfe kahvaltı yerine standart normal kahvaltı, akşam yemeği veren yurtlar akşam yemeklerini iptal edebilir, nevresim yıkama imkanı vardı ancak orada da kuru temizleme maliyetleri arttığı için iptal olabilir ve son olarak servis sayılarında azalma ve belli servislerin kaldırılması gibi opsiyonlar gündemde" açıklamalarında bulundu.

İstanbul'da bazı semtlerdeki yurt fiyatları ise şöyle;

Zeytinburnu; yıllık en düşük fiyat 29 bin TL, en yüksek fiyat 135 bin TL

Bakırköy; yıllık en düşük fiyat 30 bin TL, en yüksek fiyat 72 bin TL

Beşiktaş; yıllık en düşük fiyat 28 bin TL, en yüksek fiyat 135 bin TL

Beyoğlu; yıllık en düşük fiyat 30 bin TL, en yüksek fiyat 91 bin TL

Kadıköy; yıllık en düşük fiyat 29 bin TL, en yüksek fiyat 80 bin TL

Avcılar; yıllık en düşük fiyat 20 bin TL, en yüksek fiyat 77 bin TL

Küçükçekmece; yıllık en düşük fiyat 26 bin TL, en yüksek fiyat 80 bin TL

Öne Çıkanlar