Besni'deki Mega Polietilen direnişinde ilk kazanım

Besni'deki Mega Polietilen direnişinde ilk kazanım
İki aylık ücretlerini alamadıkları için bayramdan iki gün önce iş bırakan Mega Polietilen işçilerinin direnişinden ilk kazanım haberi geldi. BİRTEK SEN, İşçilerin içerde kalan bir maaşlarının hesaplarına yatırıldığını duyurdu.

ANTEP - Adıyaman'a bağlı Besni ilçesinde faaliyet gösteren Mega Polietilen'deki 350 işçi, iki aylık ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle bayramdan iki gün önce iş bırakmış, fabrikada üretim durmuştu.

İŞÇİLERİN BİR AYLIK ÜCRETLERİ ÖDENDİ

Bayramın sona ermesi ile birlikte hafta başından bu yana fabrika önünde yeniden direnişe geçen işçiler, ilk kazanımlarını elde etti. İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Tekstil Dokuma Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK SEN) tarafından yapılan açıklamada içerde kalan 2 aylık ücretlerinden birinin işveren tarafından işçilerin hesaplarına yatırıldığı bilgisi paylaşıldı.

whatsapp-gorsel-2024-04-17-saat-21-20-54-315c7fdc.jpg

BİRTEK SEN tarafından yapılan açıklamada,

"Besni’deki Mega Polietilen direnişimiz ilk meyvesini verdi. Ödenemeyen iki aylık ücretlerin bir aylığı hesaplara yattı. Ama yetmez!

1- İçerdeki diğer aylık ücretler de hesaplara yatacak!

2- Asgari ücretin üstünde elden verilen ücretler de hesaplara yatacak! Elden para verme uygulaması son bulacak!

3- Direniş başladıktan sonra işten atılan bütün işçiler işe geri alınacak!

4- Haklı sebeplerle tek taraflı iş akdini fes etmek isteyen işçilerin tazminatları ödenecek!

5-Sigortasız, kayıt dışı çalışma son bulacak! Daha önce sigortasız çalışmış işçilerin geriye dönün sigorta primleri ödenecek!

Bu taleplerimizin tamamı kabul edilene kadar direnişimiz sürecek! Direne direne kazanacağız!" denildi.

Öte yandan sendika yetkilerinden alınan bilgiye göre işçilerin içerde kalan bir aylık ücretlerinin ne zaman ödeneceği henüz belli değil. Sendika temsilcileri, işçilerin fabrika önünde direnişlerine kararlı bir şekilde devam ettiğini belirtti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar