Ceylanpınar Belediyesi'nde işten çıkarmalar | Eşbaşkan Kahraman: Verdiğimiz görevleri yerine getirmiyorlardı

Ceylanpınar Belediyesi'nde işten çıkarmalar | Eşbaşkan Kahraman: Verdiğimiz görevleri yerine getirmiyorlardı
Ceylanpınar Belediyesinde, yaklaşık 30 işçi işten çıkarıldı. İşçiler, kayyım nöbetlerine katılmadıkları için işten atıldıklarını iddia etti. Artı Gerçek'e konuşan DEM Partili Kahraman, "Hiçbir belediye personelini kayyım nöbetine çağırmadık" dedi.

Ali GÜZEL


URFA - Yerel seçimlerde AKP'den DEM Parti'ye geçen Urfa'nın Ceylanpınar Belediyesi'nde son dört ayda yaklaşık 30 işçi işten çıkarıldı. Eylem yapan işçiler, 'bankamatikçi' olmadıklarını, kayyım nöbetine katılmadıkları için işten çıkarıldıklarını iddia etti.

'ÇALIŞMAMAKTA DİRENİNCE İŞTEN ÇIKARDIK'

ceylanpinar-belediye-esbaskani-ugur-kahraman.jpg
Ceylanpınar Belediye Eşbaşkanı Uğur Kahraman

Artı Gerçek'e konuşan Ceylanpınar Belediye Eşbaşkanı Uğur Kahraman, göreve geldiklerinden bu yana yaklaşık 30 işçiyi işten çıkardıklarını, işten çıkarılanların verilen görevi yerine getirmeyen işçiler olduğunu söyledi. Kahraman, şunları anlattı:

"Biz göreve geldiğimizde 257 işçi ve 62 memur çalışanımız vardı. Bizim belediyenin geliri işçi ve memurlara yetmiyordu. Bir daralmaya gitmemiz zorunluydu. Ayrıca cumhurbaşkanlığının tasarruf tedbirlerine ilişkin bir genelgesi de yayınlandı. Bu genelge de tasarrufa gidilmesini, araç kiralanmamasını ve personel fazlalığı olmamasını, bu konuda hem hizmete hem de gidere yetecek bir dengenin sağlanmasını öngörüyor. Tabii biz bu maddi durumu da bir tarafa bırakırsak, işten çıkarılan işçiler hakkında işlem yapılmış kişiler. Bunlar, verilen görevi yerine getirmeyen işçilerdir. Bu işçiler hakkında tutanak tutulmuştu ve halen çalışmamakta direnince, onlar hakkında sözleşmeyi feshetme yani işten çıkarma zorunluluğu doğdu. Son etapta aynı grupta birlikte çalışan ve aynı hareketleri sergileyen 10 işçiyi işten çıkardık. Verdiğimiz görevleri yerine getirmiyorlardı. Memur çalışanlara yönelik herhangi bir tasarrufumuz olmadı. Ancak işçi statüsünde çalışanlarla ilgili bazı işlemler yaptık. Son 4 aylık süreçte yaklaşık 30 işçi işten çıkardık."

'HİÇBİR BELEDİYE PERSONELİNİ KAYYIM NÖBETLERİNE ÇAĞIRMADIK'

İşçilerin işten çıkarılmayla ilgili çelişkili beyanlarda bulunduklarını savunan Kahraman, şöyle devam etti:

"İşten çıkarılan işçilerin dün söyledikleri ile bugün söyledikleri farklı. İlk gün, 'biz çalışıyorduk, bankamatik işçisi değildik' söylemleri bugün 'bizi kayyım nöbetine çağırdılar, gitmediğimiz için bizi işten çıkardılar' şeklinde bir söyleme dönüştü. Bu gerçeği yansıtmıyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Biz hiçbir belediye personelini kayyım nöbetlerine çağırmadık, böyle bir niyetimiz de olmadı. Bizim kayyım nöbetleriyle ilgili çağrımız halka çağrıydı ve halktan insanlar gelip belediye önünde oturdular. Onun dışında biz hiçbir personele 'nöbete gelin' şeklinde bir beyanda veya çağrıda bulunmadık. Biz, belediye personelinin bu nöbetlere katılma çağrısını da yanlış buluyoruz. Bu şekilde bizi devlet nezdinde suçlamaya çalışıyorlar. Bunlar, Ceylanpınar ve diğer belediyelere kayyım gelmesini isteyen zihinde insanlar. Biz bunu anladık. Çünkü bunun dışında böyle art niyetli bir açıklama yapılamaz."

whatsapp-gorsel-2024-07-08-saat-19-54-08-ac98ddfe.jpg

'İŞİNİ YAPABİLDİĞİ SÜRECE KİMSEYE DOKUNMUYORUZ'

Göreve geldiklerinden bu yana hiç işçi almadıklarını söyleyen Kahraman, şöyle konuştu:

"Zaten belediyemizin mali durumu ortada. Mevcut işçi sayımız çok fazla ve bu nedenle biz işçi alamadık. Ne zaman maddi dengeyi tutturursak o zaman nitelikli işçi alımlarımız olacak ve olması da lazım. Çünkü daha önce alınan işçilerin çoğu niteliksiz. Mesela Fen İşleri Müdürlüğü'ne parke taşı ustası diye alınmış ama hayatında parke taşı görmemiş, teknik anlamda hiçbir bilgisi yok ama fen işlerinde çalışıyor. Yine memur masasında oturuyor ama memurlukla alakası yok, ilkokul mezunu. Bu şekilde niteliksiz işçiler var. Ancak biz işini yapabildiği sürece kimseye dokunmuyoruz. Biz işçi çıkarmaya karşı bir parti ve yönetimiz. Bizim isim bazlı 'şu kişiyi işten çıkarın' şeklinde bir beyanımız da olmamıştır. Kimin için gerekli şartlar oluşmuşsa onlar çıkarılmıştır yoksa bizim kimseye bir kastımız yok. Mali dengeye baktığımızda giderimiz çok fazla ama durum böyle diye biz hukuki şartlar oluşmadan kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz yani buna dikkat ediyoruz."

'HERŞEYİ HUKUKA VE YASALAR UYGUN YÜRÜTÜYORUZ'

Ceylanpınar Belediyesine yönelik bir algı oluşturulmaya çalışıldığını söyleyen Kahraman, şöyle dedi:

"İlk günden bu yana farklı siyasi görüşteki insanlar tarafından bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. 'Belediye çalışmıyor, T.C. ibaresi kaldırıldı, belediye işçi kıyımına gitti' şeklindeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Biz her şeyi hukuka ve yasalara uygun bir şekilde yürütüyoruz. İşçilerin son olarak ortaya attığı 'nöbete çağırdılar, gitmedik diye işten çıkardılar' şeklindeki beyanları asılsızdır."

Öne Çıkanlar