Eğitim İş Bursa Şube Başkan Yeliz Toy'a 'Sus' davası: 'Bu dava bir rövanş davası'

Eğitim İş Bursa Şube Başkan Yeliz Toy'a 'Sus' davası: 'Bu dava bir rövanş davası'
Yayınlanma:
A+ A-
Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy hakkında iki yıl önce yaptığı basın açıklaması nedeniyle açılan davanın ilk duruşması yarın (12 EylüL) İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Birleşik Kamu İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona: Bu davanın “suç” davası

Ezgi Bulut


BURSA - Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, 24 Kasım 2021'de Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanı yardımcılarından Petek Aşkar imzasıyla Millî Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda öğretmenlerin hediye almasının yasaklanmasını eleştirdi. Toy, "Katar’dan hediye uçak alan iktidarın bakanlığı öğretmene ahlak dersi veremez" dedi. Bu açıklamadan iki yıl sonra Toy hakkında “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini,Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini aşağılamak” suçlamasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması yarın (12 Eylül) İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ BASKI ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR'

Birleşik Kamu İş Bursa Şubesi, dava öncesi Bursa Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı Özkan Rona, bu davanın bir “suç” davası değil, “sus” davası olduğunu belirterek, “Eğitim-İş örgütümüz ile Şube Başkanımız Yeliz Toy’un yanında yerimizi alıp, yargıyı iktidarın bir sopası olarak kullanmaya çalışanların yüzlerine karşı, düşünceyi ifade özgürlüğünü baskı altına almaya çalışanların yüzlerine karşı hep birlikte ‘Katar’dan hediye uçak alan hükümetin bakanlığı öğretmene ahlak satamaz’ diye haykıracağız" dedi.

'DAVAYI AÇAN GÜLŞEN VE SEDEF KABAŞ'IN TUTUKLANMASINI İSTEYEN SAVCI'

Rona, sözlerini şöyle sürdürdü: “İddianameyi düzenleyen savcı Türkşad Kunthan Uçuk‘tur. Bu savcı şarkıcı Gülşen’in tutuklanmasını isteyen savcıdır. Aynı savcı Gazeteci Sedef Kabaş’ı da tutuklatmıştır. Bu savcı, 'Katar’dan hediye uçak alan hükümetin bakanı öğretmenlere ahlak satamaz' demeyi suç saymıştır fakat Sezen Aksu’ya ‘dilini keseceğiz’, ‘kafasına sıkacağız’ denilmesini ifade özgürlüğü olarak kabul etmiştir. Hedeftekiler çoğunlukla kadınlardır ve şimdi de Yeliz Toy’un peşine düşmüştür. Bu savcı, Cumhurbaşkanının ‘Asımın nesilleri yetişecek' dediği ve Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan’ın olduğu İstanbul Zaim Üniversitesi’nden mezundur. Görünen o ki Türkiye’ de ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmak için özel olarak yetiştirilmiştir." diye konuştu.

'BU DAVA BİR RÖVANŞ DAVASIDIR'

Davanın bir 'rövanş davası' olduğunu söyleyen Rona, “Bu davada yargılanmak istenenin basın açıklaması olmadığını çok iyi biliyoruz. Onları kızdıran şey Bursa’daki çadır skandalı ile Milli Eğitim Bakanlığının ipliğinin pazara çıkarılmasıdır. Bursa’da karma eğitimi ortadan kaldırmaya çalışanların deşifre edilmesidir. Okullarda dansözlü eğlence yapıldığı gerçeğinin ortaya serilmesidir. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanımız Yeliz Toy’a TCK 301 üzerinden açılan bu davada asıl yargılanmak istenen Eğitim-İş’in laik, bilimsel ve parasız eğitim mücadelesidir, düşünce özgürlüğüdür. Tüm bu gerçeklere rağmen biliyoruz ki Yeliz Toy üzerinden cezalandırılmak istenen aynı zamanda çağdaş düşünceleri ve kararlılıklarıyla toplumsal mücadelenin ön saflarında yer alan ilerici kadınlardır. Çünkü sayısız kez duydukları bu gerçekleri, düşünce kalıplarına göre erkeğin beş adım gerisinde yürümesi gereken bir kadından duymaya tahammül edememiş ve hemen harekete geçmişlerdir” dedi.

'ÇOCUKLARIMIZA ORTAÇAĞ KARANLIĞINDA BİR ÜLKE BIRAKMAK İSTEMİYORUZ'

Açıklamada konuşan Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy ise “Biliyoruz ki bugüne kadar Türkiye’de demokrasi mücadelesi verenlerin yolu karakollardan, mahkemelerden, hapishanelerden geçmiştir. Bizler de mücadelemizi bu gerçeğin farkında olarak yürüttük. Bu nedenle uydurma soruşturmalar, sipariş yargılamalar bizi yılgınlığa düşüremez. Herkes bilsin ki bizi susturmaya çalışanlara karşı bundan sonra da aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Demokrasiyi biz savunacağız. Düşünce özgürlüğüne biz sahip çıkacağız. Çünkü biz çocuklarımıza ortaçağ karanlığında bir ülke bırakmak istemiyoruz. Biz eğilmeden, onurlu bir duruş sergileyerek çocuklarımıza onurlu bir yaşam bırakmak istiyoruz. Öyleyse bir kez daha tekrarlıyorum: Katar’dan yediye uçak alan iktidarın bakanlığı öğretmene ahlaka satamaz" diye konuştu.

YELİZ TOY ÇADIR SKANDALINI ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, 7 Mart'ta yaptığı açıklamada Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından deprem bölgesine gönderilmek üzere mesleki ve teknik liselerde çadır ve uyku tulumu üretimi yapıldığına ilişkin çekilen tanıtım filmlerinin gerçeği yansıtmadığını, Antep'ten satın alınan çadırların Bursa’ya getirildiğini ve burada MEB logosu basılarak yeniden deprem bölgesine gönderildiği açıklamıştı.

Bundan iki gün sonra 9 Mart'ta Toy hakkında iki yıl önce yaptığı basın açıklaması gerekçe gösterilerek, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini aşağılamak” suçundan soruşturma açılmıştı.

Toy, Öğretmenler Günü'nde 24 Kasım 2021'de yaptığı basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlerinin hediye almasını yasaklamasıyla ilgili "Katar’dan hediye uçak alan iktidarın bakanlığı öğretmene ahlak dersi veremez" başlıklı bir açıklama yapmıştı.

Öne Çıkanlar