Eğitim Sen Diyarbakır Şube: Diyarbakır’da dört öğretmen basın açıklamasına katıldıkları için görevden alındı

Eğitim Sen Diyarbakır Şube: Diyarbakır’da dört öğretmen basın açıklamasına katıldıkları için görevden alındı
Eğitim-Sen Diyarbakır 2. Şube Başkanı Fesih Zirek, Diyarbakır’da Eğitim-Sen üyesi dört öğretmen görevden alındığını açıkladı.

Artı Gerçek- Eğitim-Sen Diyarbakır 2. Şube Başkanı Fesih Zirek, Diyarbakır’da Eğitim-Sen üyesi dört öğretmenin basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle görevden alındığını açıkladı. Zirek, öğretmene görevden alınacaklarının sözlü olarak bildirildiğini de belirtti.

Rudaw'da yer alan habere göre; 21 Kasım’da Diyarbakır’da Dağkapı Meydanı'nda, Türkiye'nin Rojava ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yönelik askeri operasyonları bir grup tarafından basın açıklamasıyla protesto edilmek istendi ancak güvenlik güçleri açıklamaya izin vermedi. Polisin müdahalesi üzerine Eğitim-Sen 1. Şube Başkanı Emine Akşahin ile sendika üyeleri Welat Kaya, Serhat Kılıç ve Hasan Çitrik adlı üç öğretmen de katıldığı basın açıklamasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Eğitim-Sen 2. Şube Başkanı Fesih Zirek, öğretmenlerin görevden alınacağının sözlü olarak kendilerine bildirildiğini, ancak bahsi geçen dört öğretmenden sadece birine resmi olarak görevden uzaklaştırılma yazısının gönderildiğini söyledi.

Zîrek, "Dört arkadaşımıza da resmi olarak yazı gönderilirse açıklama yaparız" diye konuştu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar