Emekliler insanca yaşayacak ücret talep etti: Yoksulluk sınırının yarısından az olmasın

Emekliler insanca yaşayacak ücret talep etti: Yoksulluk sınırının yarısından az olmasın
DİSK'e bağlı Emekli Sen Adana Şubeleri, emekli maaşlarının yoksulluk sınırının yarısından az olmayacak şekilde belirlemesini, işçi ve memur emeklilerine zam oranları arasındaki adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını istedi.

ADANA - Emekli Sen Adana Şubeleri İnönü Parkı'dan eylem yaptı. DİSK Emekli Sen Akdeniz Bölge Başkanı Veli Ersoy, yıllık enflasyonun yüzde 64.77 olarak açıklanmasının ardından memur emeklilerine altı aylık yüzde 49.25, işçi ve BAĞKUR emeklilerine yüzde 37.5 zam yapılmasına karar verildiğini hatırlattı. Bu oranların emeklilerin iradesini ve yaşam hakkını hiçe saymaktan başka bir anlam ifade etmediğini vurgulayan Ersoy, resmi enflasyon ile gerçek enflasyon arasındaki derin farkın olduğunu dile getirdi.

'EMEKLİ MAAŞLARI AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI'

whatsapp-gorsel-2024-01-09-saat-17-52-17-a1b479cf.jpg

Ersoy, "Emeklilere yapılan resmi enflasyon oranındaki zamlar, ekonomik büyümeden bizlere zırnık verilmediğini gösteriyor. Ekonomi büyürken, özellikle işçi ve BAĞKUR emeklilerinin resmi enflasyona hapsedilmesi, emekliler arasındaki eşitsizliği de derinleştiriyor. Dahası, açlık sınırının katbekat altında kalan emekli aylıkları, açlık sınırında belirlense dahi emekliler yoksulluktan kurtulamıyor. Vergi kaçıranlara, kara para aklayarak zenginleşenlere verilen tavizler, bizlerin sofralarından çaldıklarıdır. Bizlere ısınmayı, ulaşımı, sağlığı, kültürel ve sosyal ihtiyaçlarımızı lüks gören bu zihniyete karşı bir aradayız” diye konuştu.

'İNTİBAK YASASI İLE EŞİTSİZLİK GİDERİLSİN'

Türkiye’de emeklilerin 'açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkum olmayacağız' diyerek sokağa çıktığına bütün dünyanın tanık olduğunu belirten Ersoy, “Emeklilerin aklıyla alay edenlere karşı buradayız. Direnişimiz, mücadelemiz büyüyor. Bunu yalnızca Türkiye değil, bütün dünya görüyor. Türkiye’de emeklilerin 'açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkûm olmayacağız' diyerek sokağa çıktığına bütün dünya tanık oluyor. İktidar kulaklarını tıkıyor fakat ister kulaklarını tıkasınlar ister gözlerini kapatsınlar, duyacaklar. Bir kez daha haykırıyoruz. En düşük emekli maaşı yoksulluk sınırının yarısından az olmayacak şekilde belirlensin. İşçi ve memur emeklilerine yapılan zam oranları arasındaki adaletsizlik ortadan kaldırılsın. İntibak Yasası çıkarılarak emekliler arasındaki eşitsizlik giderilsin" dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar