Emeklilerin maaş ve bayram ikramiyesi tepkisi sürüyor: Nerede sizin adaletiniz?

Emeklilerin maaş ve bayram ikramiyesi tepkisi sürüyor: Nerede sizin adaletiniz?
Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi, yaşadıkları sıkıntıları bir kez daha hatırlatarak aldıkları maaşa tepki gösterdi: Açlık sınırının 25 bin lirayı geçtiği koşullarda 10 bin lira maaş alan emeklilere tasarruf edin diyorlar. Nerede sizin adaletiz?

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi, Hamamyolu’nda bir araya gelerek maaş ve bayram ikramiyesi taleplerini bir kez daha dile getirerek iktidara tepki gösterdi.

“Ülkemizi yöneten siyasi iktidar, yönetememekten kaynaklı yarattığı ekonomik krizin tek sorumlusudur” diyen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı, şöyle devam etti:

'NEREDE SİZİN ADALETİNİZ?'

“Her zaman olduğu gibi, krizin faturası hep emeklilere kesiliyor. Krizi yaratanlar AKP ve ortaklarıdır. Bedelini de onlar ödesinler. Maliye bakanı Mehmet Şimşek emeklilere açlık ve sefaleti dayatırken, uluslararası sermaye ve yerli ortaklarını daha da zenginleştirme çabasındadır. Açlık sınırının 25 bin lirayı ve yoksulluk sınırını 67 bin lirayı geçtiği bu koşullarda 10 bin lira maaş alan emeklilere tasarruf edin diyorlar. Nerede sizin adaletiniz? Övünerek verdikleri 3 liralık bir bayram ikramiyesi bile tepsi baklava talibi bile alınamıyor. Emekliler 10 bin lira maaşla zorunlu ihtiyaçlarını alamazken, Bakan Vedat Işıkhan KYK’da tatil, seyahati harcamada, uçakla yurt dışına fidan diktirmeye devam ediyor. Bu haksızlığı ve adaletsizliği kabul etmiyoruz. Yüzdelik artış ve indirimler sadaka değil, maaşımıza zam istiyoruz.”

'EMEKLİLERİN TALEPLERİ YERİNE GETİRİLSİN'

Taleplerini sıralayan Şanlı, “Eğer emeklilerin desteğini gerçekten yeniden almak istiyorsanız; açlık ve yoksulluk sınırı belli. En düşük emekli maaşını derhal 35 bin liraya çıkararak bayramdan önce ödemelisiniz. Ardından yoksulluk sınırı üzerine çıkarmalısınız. Bayram ikramiyesini yılda 4 kez olmak üzere asgari ücrete eşitleyerek derhal ek ödeme yapmalısınız. Memurlara verilen seyyanen zammı tüm emeklilerin maaşına bayram öncesi yansıtmalısınız” dedi.

Öne Çıkanlar