Özel sektör öğretmenleri eylemde: '17 bin TL maaş verip bir kısmını geri alıyorlar'

Özel sektör öğretmenleri eylemde: '17 bin TL maaş verip bir kısmını geri alıyorlar'
Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Mersin'de eylemdeydi. Sendika temsilciler: Ataması yapılmayan yüz binlerce eğitim emekçisi özel öğretim kurumlarının kölesi haline getirildi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyesi öğretmenler, taban maaş haklarının geri verilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi talebiyle eylem yaptı. Eylemde 'taban maaş hakkımızı alacağız', 'patrona değil, öğretmene güvence', 'mücadele dersini öğretmenler verecek', 'taban maaş ne oldu?' yazılı pankartlar açtı.

'DEVLET OKULLARINDAN ÜÇ KAT FAZLA DERSE GİRİYORUZ'

Sendikanın Mersin İl Temsilcisi Nilüfer Genç, özel öğretim kurumlarında çalışan eğitim emekçilerinin asgari ücretin de altındaki ücretlere mahkûm edilmek istendiğini belirtti. Genç, "Kendimizi asla geçindiremeyeceğimiz bu ücretlerle, kamuda çalışan meslektaşlarımızın iki üç katı derse giriyoruz. Bu da yetmez gibi ücret karşılıkları olmaksızın zorla yazılan etüt ve özel dersleri yapıyor; haftada iki, kimi zaman üç kez nöbet tutmak zorunda bırakılıyoruz. 12 aylık belirli süreli iş sözleşmeleri bizi mevsimlik işçi statüsüne sokuyor. Dahası yasal olan bu sözleşmenin de çiğnenip sözde 10 aylık sözleşmelerin dayatılması, bizi ülkedeki en güvencesiz emekçiler arasına sokuyor" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-04-23-saat-17-09-56-c7fd9267.jpg

ÖĞRETMENLER MADDİ VE MANEVİ ÇÖKÜŞ YAŞIYOR

Özel sektör eğitim emekçilerinin yaşadığı sorunlar karşısında Milli Eğitim Bakanlığının sessiz kaldığını, Bakan Yusuf Tekin’in öğretmenlerden değil, patronlardan yana tavır koyduğunu ifade eden Genç, “Bundan dolayı özel sektör eğitim emekçileri bu fiziksel, maddi sıkıntılarının yanında bir de psikolojik travmalarla boğuşup derin düş kırıklıklarına boğuluyor" diye konuştu.

'TABAN MAAŞ HAKKI BİR GECEDE ELİMİZDEN ALINDI'

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununda 2014’te yapılan bir düzenleme ile özel eğitim kurumlarında taban maaş uygulamasının kaldırıldığını hatırlatan Genç, “Taban maaş hakkımız, patronların isteği ve Meclis'teki yasa yapıcıların kararıyla bir gecede elimizden çalındı. Bunun sonucu olarak bugün ataması yapılmayan yüz binlerce eğitim emekçisi tabanda yığılarak özel öğretim kurumu sahiplerinin ücretli köleleri haline getirildi" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-04-23-saat-17-09-56-f21ad526.jpg

'BAKANLIK KULAĞININ ÜZERİNE YATTI'

Taban maaş uygulamasının yeniden getirilmesi için verdikleri mücadeleler sonucunda Bakan Tekin’in söz verdiğini ancak sözünü yerine getirmediğini dile getiren Genç, “Gelinen noktada bakanlık kendi kulağı üzerine yatmış ve sessizliğe bürünmüştür. Bu sessizliği dağıtmak ve taban maaş hakkımızdan taviz vermeyeceğimizi hatırlatmak için sendika olarak topladığımız 15 bin imzayı bakanlık önünde yaptığımız bir basın açıklaması ile bizzat personel şube müdürlerine teslim ettik. Bugün bizi görmezden gelip kendine yalnızca patronları muhatap görenlere biz başta taban maaş ve eşit işe eşit ücret haklarımızı almadan asla vazgeçmeyeceğimizi haykırmak buradayız. Eğitimi tüccarların, müteahhitlerin, mafyanın elinden çekip almak için buradayız" diye konuştu.

'ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN ONURUNU AYAĞA KALDIRMAK İSTİYORUZ'

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Mersin İl Temsilcisi Nebil Birtek de "Bugün Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda çalışan bir eğitim emekçisi yaklaşık 38-39 bin lira bandında net maaş alırken, biz herhangi bir sayı belirtmeksizin patronların iki dudağı arasındaki rakamlara maruz kalıyoruz. Yasada ‘asgari ücretten az maaş alamaz’ maddesi olmasına rağmen bugün birçok eğitim kurumunda asgari ücret veya asgari ücretin altında öğretmenler çalıştırılıyor. Hatta 17 bin lira gibi bir rakamı verip sonra tekrar öğretmenlerden elden alan kurumlar bile var. İşte bütün bu hak gasplarını ve bize yaşatılanları aşmak için başta taban maaş hakkı olmak üzere bütün sosyal ve ekonomik hakkımızı geri almak istiyoruz. Ama bunun dışında biz öğretmenlik mesleğinin yere düşen onurunu tekrardan ayağa kaldırmak istiyoruz. Bunun için mücadele veriyoruz” dedi.

Öne Çıkanlar