Şirketler kar rekoru kırıyor, işçiler ölüyor... Ağustos ayı iş cinayeti raporu: En az 201 işçi öldü

Şirketler kar rekoru kırıyor, işçiler ölüyor... Ağustos ayı iş cinayeti raporu: En az 201 işçi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
İSİG’in raporuna göre, ağustos ayında en az 201 işçi iş cinayetinde öldü. 2023 yılının başından bu yana iş cinayetlerinde ölen işçilerin sayısı 1255 oldu.

Artı Gerçek - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin ağustos ayı iş cinayetleri raporu işçi sağlığı ve iş güvenliği sorununun derinleştiğini ortaya koydu.

Rapora göre, ağustos ayında en az 201 işçi öldü. Rapora göre, tespit edilebildiği kadarıyla 2023 yılının ilk 8 ayında en az 1255 işçi iş cinayetine kurban gitti.

HANGİ AYDA KAÇ İŞÇİ ÖLDÜ?

İş cinayetlerinin aylara göre dağılımı şöyle:

Ocak’ta 116, Şubat’ta 195, Mart’ta 130, Nisan’da 123, Mayıs’ta 146, Haziran’da 161, Temmuz’da 183 ve Ağustos’ta 201

tablo.jpeg

Raporda, “2011 yılının Eylül ayından beri düzenli olarak aylık iş cinayetleri raporunu çıkarıyoruz. Bugüne kadar koronavirüs salgını ve Soma işçi katliamı dışında 200 işçi ölümünün aşıldığı ayların sayısı beşti. Ağustos 2023 ile birlikte altı oldu. Bu tablo “Türkiye Yüzyılı” olarak ifade edilen sürecin işçilere vaat ettiği gerçekliği göstermesi açısından okunmalıdır” denildi.

EN ÇOK ÖLÜM İNŞAAT, YOL İŞKOLUNDA

Ağustos ayında en çok iş cinayeti 53 işçi ile inşaat, yol işkolunda yaşandı. Bunu 52 emekçi ile tarım, orman; 25 işçi ile taşımacılık; 11 işçi ile metal işkolu takip etti.

Ağustosta iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımı ise şöyle oldu:

Trafik, Servis Kazası nedeniyle 52 işçi; Yüksekten Düşme nedeniyle 25 işçi; Elektrik Çarpması nedeniyle 25 işçi; Ezilme, Göçük nedeniyle 24 işçi; Kalp Krizi, Beyin Kanaması nedeniyle 24 işçi; Patlama, Yanma nedeniyle 10 işçi; Şiddet nedeniyle 10 işçi; Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 6 işçi; İntihar nedeniyle 5 işçi; Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 3 işçi; Kesilme, Kopma nedeniyle 3 işçi; diğer nedenlerden dolayı 14 işçi hayatını kaybetti.

10 ÇOCUK İŞÇİ ÖLDÜ

Ağustos ayında yaşamını yitirenlerden dördü 14 yaş ve altı çocuk işçi olurken, 15-17 yaş arası da altı çocuk/genç işçi hayatını kaybetti.

Rapora göre, bu yıl 18’i 14 yaş ve altı olmak üzere en az 40 çocuk işçi hayatını kaybetti.

'ADETA İŞ CİNAYETLERİ REJİMİNDE YAŞIYORUZ'

İSİG Meclisi, raporunda, büyüyen yoksulluğa da dikkat çekerek, “Geçinmek için her evde çalışan ücretli sayısı artıyor. Erkek ve kadının yanında çocukların çalışmaya başlamasıyla, aile dayanışmalarıyla (aynı evde, semtte oturma, köyle ilişkiler), yan gelirlerle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Tüm toplum işçileşiyor ve yeniden işçileşiyor! Bu noktada mücadele alanımız olan işçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG/emeğin korunması) sorunları giderek artıyor. İş cinayetleri, yaralanmalar, sakat kalmalar, meslek hastalıkları, çocuk-kadın-yaşlı-göçmen emeğinin kuralsız sömürüsü derinleşiyor. Adeta bir iş cinayetleri rejiminde yaşıyoruz” dedi.

'ŞİRKET CİRO VE KARLARI REKOR KIRIYOR'

Asgari ücretin Türkiye işçi sınıfının çoğunluğunun ortalama maaşı haline geldiği kaydedilen raporda, “Şirket ciro ve karları ise rekor kırmaktadır. Her işkolunda ve şehirde patronlar karlarına kar katmakta bu durum da yoksullaştırma, işçileştirme ve güvencesiz çalıştırma ekseni üzerinden olmaktadır. Devlet ve sermaye bu süreci çocuk yaştan itibaren gerek okulda gerek işyerlerinde dinsel kurallarla, diyanet-tarikat ilişkileriyle ve gerektiğinde de baskıyla, zorla yönetiyor. Tam da bu noktada İSİG mücadelesi, işçi sınıfının birliğini, direnç noktalarını güçlendirmenin temel bir aracı olabilir” ifadeleri yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar