Urfa'da Özak Tekstil işçilerinin eylemi ikinci gününde

Urfa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Öztak Tekstil’den bir işçinin işten atılması üzerine fabrikada iş bırakan işçilerin direnişi sürüyor.

Ali Güzel


URFA - Hak İş'e bağlı Öz İplik İş Sendikası'ndan istifa edip BİRTEK SEN'e üye olukları için baskı ve mobbinge maruz bırakılan Özak Tekstil işçilerinin direnişi ikinci gününde sürüyor.

Sabah saatlerinde fabrika önünde toplanan Özak Tekstil işçileri "Öz İplik istifa" ve "Direne, direne kazanacağız" sloganları attı. İşçiler, fabrika önünde halay çekti.

'İŞÇİLERİN TALEPLER KABUL EDİLMEDEN DİRENİŞİ BİTİRMEYECEĞİZ'

Artı Gerçek'e konuşan BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, "Dün müdürlerle kapı önünde ayak üstü konuşabildik ama halen taleplerimizi kabul etmiyorlar. 'İşçiler gelsin, çalışsın' diyorlar ama işten atılan arkadaşımızın işe geri alınması talebimizi henüz kabul etmediler. İşçiler de kararlı, 'Arkadaşımız işe alınmadan ve bu baskılar son bulmadan içeri girmeyeceğiz' diyorlar.

Eğer bugün sorun çözülmezse yarından itibaren direniş çadırı da kuracağız. Ayrıca ülke çapında arkadaşlarımıza destek için bir kampanya da başlatacağız. İşçilerin talepleri kabul edilmeden bu direnişi bitirmeyeceğiz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Urfa Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 700 işçinin çalıştığı Özak Tekstil'de 450 işçi Hak-İş'e bağlı Öz İplik İş Sendikasından istifa ederek BİRTEK SEN'e üye oldu.

Sendika değişikliğinin ardından baskı ve mobbinge maruz bırakılan işçiler dün bir kadın işçinin işten çıkarılmasının ardından iş bıraktı. İşveren, jandarmayı çağırarak işçileri fabrikadan çıkarmak istedi ancak işçiler kabul etmedi.

Öne Çıkanlar