Yangın bölgelerinde mücadele veren orman işçileri için kadro çağrısı

Yangın bölgelerinde mücadele veren orman işçileri için kadro çağrısı
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Eylül 2022 16:28
A+ A-
Orman işçilerinin Türkiye’nin dört bir yanında çıkan yangınların söndürülmesi için olağanüstü mücadele verdiklerini belirten CHP Milletvekili Çakırözer, hükümete kadro çağrısı yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Han'ın Akhisar Mahallesi'nde çıkan ve kontrol altına alınarak söndürülen orman yangının meydana geldiği bölgeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Çakırözer, 10 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğü bölgede CHP’li Eskişehir Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ile gerçekleştirdiği ziyarette, Orman Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, AFAD, jandarma ve AKUT ekiplerine, yangının söndürülmesinde verdikleri mücadele için teşekkür etti.

Akhisar Mahalle Muhtarı Feridun Çınar ile mahalle halkına da geçmiş olsun dileklerini ileten Çakırözer, "Eskişehir'imizin Han ilçesi ve Afyon sınırındaki Akhisar ve Kıyır mahallelerinde çıkan orman yangını bölgesini ziyaret ettik. Orman işçilerimizin ve her kurumdan ekiplerin özverili mücadelesi sonrası yangın söndürüldü. Şimdi soğutma çalışmaları sürüyor. Orman emekçilerimiz, mühendisler, amirler bölgede üç gündür çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

ORMAN İŞÇİLERİNE KADRO ÇAĞRISI

Sözcü'nün aktardığı habere göre Çakırözer, bölgede gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Eskişehir, Afyon ve Kütahya'dan bölgeye gelerek yangını söndüren geçici orman işçilerine kadro verilmesi çağrısında bulundu. Orman yangını bölgesinden işçilerle birlikte çağrıda bulunan Çakırözer, şunları söyledi: "Türkiye'nin dört bir yanında orman işçilerimiz orman yangınlarının söndürülmesi için olağanüstü mücadele veriyorlar. Orman işçilerimiz kilometrelerce hortum çekiyor, zehirlenme riskiyle, ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalarak yangınların söndürülmesi için çalışıyorlar. Onlara yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ama yetmez. Çünkü orman yangınlarında görev alan orman emekçilerimizin büyük bir bölümü mevsimlik işçi. Eskiden 6 ay çalışıyorlardı, sonra 10 aya çıkardılar ama hala 12 ay çalışamıyorlar."

‘MEVSİMLİK İŞÇİ AYIBINDAN ÜLKEMİZİN KURTULMASI LAZIM’

 "2 ay işsiz kalıyorlar, sonra tekrar alınıyorlar. Ortada büyük hak kayıpları oluyor. Bu kabul edilemez. Artık bu mevsimlik işçi ayıbından ülkemizin kurtulması lazım. İktidarı, muhalefetiyle yeni yasama döneminde artık bu işin çözülmesi lazım. Buradan Meclis'e de çağrıda bulunuyoruz; kanun ya da düzenleme nasıl yapılacaksa mevsimlik işçilerimizi artık kadroya geçirelim. 12 ay çalışsınlar, 12 ay emeğinin karşılığını hakkıyla alsınlar. Hem orman işçilerimize hem de diğer kurumlarda geçici işçi statüsünde çalıştırılan tüm işçilerimize hak ettikleri kadroları vermeliyiz."