"ADİL DEĞİL KARANLIĞA GÖMÜLÜ BİR YARGI"

Yayınlanma:
A+ A-
"Bu yapılanların hukukla ilgisi yok. Bu hukuk tartışmalarının da hukukta yeri yok. Yargıtay başkanı bütün konuşmalarında 'lider biziz, yargıda yüksek dereceli mahkeme biziz' diyor. Yargıda lider mahkeme olmak diye bir kavram yok"

Artı Gerçek - Musa Özuğurlu'nun sunduğu Gündem Özel programının ikinci bölümünde Avukatlar Erdal Doğan ve Fikret İlkiz, yargı, yasama ve yürütme kavramlarını irdeleyerek yargıda hiyerarşinin olup olmadığını tartıştılar.

Yargıdaki krizi değerlendiren İlkiz, "bu yapılanların hukukla ilgisi yok. Bu siyasi tartışmaların hiçbirinin siyasi bir yanı yok. Bu hukuk tartışmalarının da hukukta yeri yok. Yargıtay başkanı bütün konuşmalarında 'lider biziz, yargıda yüksek dereceli mahkeme biziz' diyor. Yargıda lider mahkeme olmak diye bir kavram yok" yorumunda bulundu.

İlkiz, "Türkiye laik demokratik hukuk devleti değildir. Hukuk devleti olsa böyle olmaz, her şeyin üstünde bir Anayasa var" diyerek asıl önemli olanın, politikacıların özenle üzerinde durması gereken şeyin yasama, yürütme, yargı güçlerinin dengeli olarak çalışması olduğuna dikkat çekti, "Yasama yürütmeye ya da yargı yürütmeye taraf olmamalıdır. Demokratik rejimin var olması ile doğrudan ilgilidir" dedi.

"Tüm bunların yargı içinde halledilmesi gerekiyor ama ortada bir tavır var" diyen Musa Özuğurlu bu tavrın siyasal bir tavır olduğunu söyledi. Avukat Erdal Doğan ise "daha adil bir yargı beklerken daha karanlığa gömülü bir yargı görüyor haklımız" sözleri ile katıldı. Doğan, tüm bu yaşanan sürecin yargı darbesi olup olamayacağı sorusuna ise "Anayasa Mahkemesi, AİHM'in bireysel hak ihlali kararı verdiği davalarda sütten çıkmış ak kaşık değil. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Osman Kavala davalarında hala bekleyen kararlar var. Bu yargı darbesi inşa edilerek geldi." yanıtında bulundu.

Öne Çıkanlar