Bakterileri, tıkanıklığı ve tüm kiri yok ediyor! Mutfak lavabosunu temizleme yöntemi

Bakterileri, tıkanıklığı ve tüm kiri yok ediyor! Mutfak lavabosunu temizleme yöntemi
Yayınlanma:
A+ A-
Mutfak lavabosu, günlük kullanımın yanı sıra birçok kir ve tıkanıklıkla karşı karşıya kalabilir. Bu durum, hijyenik bir ortam sağlamak için düzenli temizlik ve bakım gerektirir. Neyse ki, doğal bir yöntemle lavabonuzu temizlemek artık çok daha kolay!

Mutfak lavabosu, evlerimizde en sık kullanılan alanlardan biridir ve zamanla tıkanıklıklar ve kirlilikler oluşabilir. Bu sorunlarla başa çıkmak için birçok kimyasal madde kullanılır, ancak bu maddeler çevreye zararlı olabilir ve lavabonun içindeki borulara da zarar verebilir.

Ancak, doğal bir yöntem kullanarak lavabonuzu temizleyebilirsiniz! Bakterileri kullanarak tıkanıklığı ve kiri yok edebilirsiniz. Bu yöntem hem çevre dostu hem de etkili bir temizlik sağlar.

Yemek.com sitesinde mutfak lavabonuzu pırıl pırıl yapacak yöntemle ilgili bilgiler paylaşıldı! İşte bilmeniz gereken o yöntem

Malzemeler:

  • 1,5-2 litre kaynatılmış su
  • Yarım su bardağı karbonat
  • 1 su bardağı sirke (elma ve üzüm sirkesi kullanabileceğiniz gibi beyaz sirke de kullanabilirsiniz)
  • 1 limonun suyu

Nasıl uygulanır?

Öncelikle suyu su ısıtıcında kaynatıp 1-2 dakika bekletin. Ardından bir elinize temizlik fırçasını bir elinize suyun bulunduğu kabı alın ve bir yandan su dökerken bir yandan da fırçalayarak lavabonun üzerindeki temel kalıntılardan kurtulun. Bu işlemi tamamladığınızda elbette tüm lekeler çıkmayacak ancak lekelerin büyük bir bölümü çıkmış, diğer kısmı ise sıcak suyun etkisiyle yumuşamış olacak.

Ardından sirke, karbonat ve limon suyunu aynı kapta karıştırın. Koyu kıvamlı olacak bu karışımı da yine lavaboya temiz bir fırça yardımıyla, hafif hafif ovarak yaydırın. Bu aşamada karbonat evyenizi çizebileceğinden ovarken asla sert hareketler yapmayın. Karışımı tüm lekeli bölgelere yaydıktan sonra tamamen kurumasına izin vermeyecek şekilde 5-10 dakika bekletin. Ardından musluktan akıtacağınız suyla tüm lavabo ve evyeyi durulayın. İşte bu kadar!

maxresdefault.jpg

TIKALI LAVABOYU AÇMA YÖNTEMİ

( Önemli uyarı, Bu yöntem kimyasal ürünlerle yapılmaktadır )

Lavaboya dökülen yemek artıkları, saç telleri ve sabun kalıntıları gibi nedenlerle lavabo tıkanabilir. Eğer tıkanıklık sebebi bu tür atıklar ise, öncelikle lavabo açacağı kullanılabilir. Lavabo açacağı kullanmadan önce, lavabonun içindeki suyu tamamen boşaltın. Daha sonra, lavabo açacağını lavabonun içine yerleştirin ve yavaşça çevirerek lavabonun tıkanıklığını giderebilirsiniz.

Eğer lavabo açacağı kullanmak işe yaramazsa, bir diğer yöntem ise lavabo açıcı kimyasallardır. Lavabo açıcı kimyasallar, lavabonun içindeki atıkları eriterek tıkanıklığı giderebilirler. Ancak, bu kimyasalların kullanımı sırasında dikkatli olunması gereklidir. Kimyasalları kullanmadan önce mutlaka talimatları okuyun ve koruyucu eldivenler takın.

Derleme: Artigercek.com - Fotoğraflar: Youtube.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar