Çürümüş domatesle neler yapılabilir? Atmadan önce tekrar düşünmelisiniz...

Çürümüş domatesle neler yapılabilir? Atmadan önce tekrar düşünmelisiniz...
Çürümüş domatesler sadece atık olarak düşünülmemeli, yaratıcı bir şekilde değerlendirilerek israfın önüne geçilebilir.

Domates, mutfakların vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Ancak bazen beklenmedik şekilde çürüyebilir ve atmak zorunda kalabiliriz. Oysa çürümüş domatesleri atmadan önce bir kez daha düşünmek gerekebilir. Çünkü çürümüş domatesleri farklı şekillerde kullanarak israfı önleyebiliriz...

SALÇA

Ezik, şekli deforme olmuş ya da çürümeye yüz tutmuş meyvelerden reçel yapabiliyorsak aynı şekilde çürümeye yeni başlamış domateslerden de salça yapabiliriz. Fazla olgunlaşmış ve çürümeye başlamış domatesleri, salça yapımında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tabi salça yaparken çürüyen kısımları ve kabukları uzaklaştırmayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu kısımları da çöpe atmamanızı ve toprakla karıştırıp gübre olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

KONSERVE

Yemeklerin lezzetini ikiye katlayan salçayı hazırladık. Peki kızartmalara eşlik edecek domates soslarında da çürümeye başlamış domatesleri kullanmaya ne dersiniz? Bunun için domatesleri küp küp doğrayıp pişirebilirsiniz. İşte bu kadar basit, konserve domates sosunuz hazır.

hq720.jpg

DOMATES YETİŞTİRMEK

Domates, içerisinde bitkinin tohumlarını taşıdığından domatesi çekirdek yani tohumlarıyla birlikte ekerseniz domates çimlendirebilir ve böylece fidelere sahip olabilirsiniz.

Domates salçası ya da konservesi hazırlarken ayırdığınız çürük kısımları, domates çekirdekleri de dahil olacak şekilde toprağa gömün ve ardından bir miktar sulayın. Sulama işlemine her gün düzenli olarak devam edin. Birkaç hafta sonra çimlendiğini ve filiz verdiğini göreceksiniz. Sonrasında gelsin mis gibi organik domatesler!

MASKE

Çürümeye başlamış domatesler sizin için harika bir maske olabilir tabi domatese alerjiniz yoksa. Domatesin içerdiği antioksidanlar cildinizin daha aydınlık, canlı ve dinç görünmesine yardımcı olur.

Kaynak: Aksam.com.tr

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar