Kızartma yaparken yağ çekmemesini sağlayan basit teknik! Patates asla erimiyor

Kızartma yaparken yağ çekmemesini sağlayan basit teknik! Patates asla erimiyor
Patates kızartması yaparken bilmeniz gereken lezzet tüyoları

Kızartma yaparken sağlıklı alternatifler arayışında olanlar için harika bir aşçılık sırrı paylaşacağım. Patates, patlıcan veya kabak kızartması yaparken uygulayabileceğiniz bu yöntem, kızartmalarınızın daha hafif olmasını sağlayacak.

Bilindiği üzere kızartma, yağın içerisinde yüksek sıcaklıkta pişirilmesiyle yapılan bir pişirme yöntemidir. Ancak bu yöntemle yiyeceklerin yağ çekme oranı oldukça yüksektir ve bu da sağlık açısından pek tercih edilmez. Özellikle uzmanlar, sık sık kızartma tüketenlerin karaciğer yağlanması riski altında olduğunu belirtmektedir.

maxresdefault-003.jpg

Bu noktada devreye fırında yapılan kızartmalar giriyor. Fırında yapılan kızartmalar, geleneksel kızartmalara göre daha az yağ içerir ve dolayısıyla daha hafif bir alternatif sunar. Ancak hala yağ kullanılarak yapıldığı için tam anlamıyla sağlıklı diyemeyiz.

İşte tam da bu noktada "yağ çekmeyen kızartma" yöntemi devreye giriyor. Bu yöntemle kızartmalarınız, neredeyse hiç yağ çekmeden kıtır kıtır olacak. Peki bu mucizevi yöntem nasıl uygulanır?

Kızartma yağını yeterince kızdırın. Sonrasında tuzlu su içerisinde dilimleyip bekletmiş olduğunuz patatesleri çıkarın ve iyice kurulayın. Bez veya kağıt havlu kullanabilirsiniz. Sonrasında azar azar yağın içerisine bırakın ve bir kaç dakika kızardıktan sonra geniş bir kaba patatesleri alın. Sonrasında geri kalan patatesleri kızartın ve kabın içerisine patatesleri alın. Dilerseniz tekrar kabın içerisinden bir kez daha alıp bir iki dakika daha kızartabilirsiniz. Böylelikle daha çıtır çıtır olabiliyor patates kızartması.

Önemli uyarı! Kızartma yağınız yeterince kızgın olmalı, patatesler iyi kurulanmış olmalı. Aynı zamanda da patateslerinizi bir anda tencereye eklemeyin yavaş yavaş ekleyin. Kızarttıkça yenileri tencereye koyun.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar