ÖZGÜR ÖZEL DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLABİLECEK Mİ?

Yayınlanma:
A+ A-
“CHP yönetimi tarafından HEDEP konusunda büyük bir adımın atılması gerekiyor. HEDEP seçmeni sadece liderlerinin ağzından çıkana bakan bir seçmen grubu değil, siz bu partinin seçmenini nasıl bir daha ikna edeceksiniz?"

Artı Gerçek - CHP’nin yeni genel başkanı “değişim” diyen Özgür Özel oldu. Peki Özgür Özel CHP’de değişimin öncüsü olacak mı? Akademisyen Yektan Türkyılmaz Gündem Özel'de değerlendirdi.

Türkyılmaz “Değişimi ihtimal dahilinde görüyordum. İstifa etmemek Kemal Bey için çok pahalı bir tercihti ve bu pozisyonu korumak için peş peşe hatalar yaptı. Kendisini en şekilde partiden ayrılma noktasına getirdi” diyerek Özel’in Genel Başkanlık yarışını kazanacağını beklediğini söyledi.

Değişim talebinin CHP tabanından geldiğini vurgulayan Türkyılmaz, “CHP yönetimi üzerinde ilk başta muhalif seçmenin 14-28 Mayıs seçimlerinin hesabını görme talebi vardı. Bu hesabı vermekten kaçınan bir liderlik durumu ortaya çıktı.” yorumunda bulundu.

Özuğurlu’nun Özgür Özel’in HEDEP’ten beklentisi olabilir mi? sorusunu ise “CHP yönetimi tarafından HEDEP konusunda büyük bir adımın atılması gerekiyor. HEDEP seçmeni sadece liderlerinin ağzından çıkana bakan bir seçmen grubu değil, siz bu partinin seçmenini nasıl bir daha ikna edeceksiniz? Herkesin atacağı adım vardır ancak büyük adımı CHP atmalı" diyerek yanıtladı.

Özgür Özel'in sol söyleminin samimi olup olmadığı konusunda "Özgür Özel'in soldan ne kastettiğini görmemiz gerekiyor. Kürt meselesi konusunda ve HEDEP ile açıktan görüşme ve ittifak yapma fikrine ne diyeceği konusunda açık bir sinyal yoktu." dedi.

Dış siyasette Özel'in tavrının önemini vurgulayan Türkyılmaz, “Özgür Özel enerjisi, coşkusu yüksek bir lider ancak bu coşku siyaseten cesur ve yeni bir vizyon kurmaya yetecek mi? bu iki kavram önemli. Dış siyasette göstereceği cesaret ve vizyon da önemli" dedi.

Öne Çıkanlar