Yağlı ve kirli aspiratörleri pırıl pırıl yapan teknik! Ovalamaya bile gerek kalmayabiliyor

Yağlı ve kirli aspiratörleri pırıl pırıl yapan teknik! Ovalamaya bile gerek kalmayabiliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Yağlı ve kirli aspiratörler çoğu zaman rahatsız edici oluyor. Yağlı ve kirli aspiratörler iyi çalışmadığı gibi eve de kötü bir koku yayabiliyor. Peki yağlı ve kirli aspiratörler nasıl temizlenir?

Mutfaktaki yemek kokularını yok etmesi için kullandığınız aspiratörünüzün düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle kızartma ve ızgara gibi yemekleri pişirirken yağ sıçramasından dolayı aspiratörünüzün kirlenmesi kaçınılmaz olabiliyor.

Zamanında temizlenmeyen yağlar, inatçı lekelere dönüşüyor ve aspiratörün temizlenmesi de daha da zorlaşıyor.

Pahalı deterjanlara gerek kalmadan her evde bulunan birkaç malzeme ile uygulayabileceğiniz bu yöntemler, aspiratör temizliğinizi çok daha pratik hale getirecek.

Mynet'te yer alan bir içerikte; Yağlı ve kirli aspiratörleri pırıl pırıl yapan teknik paylaşıldı. İşte o yöntem

ASPİRATÖR FİLTRENİZDEKİ KARARMALARI KARBONATLA YOK EDİN


Karbonat, hamur işlerinin yanı sıra temizlikte de etkili bir rol oynuyor. Derin bir çelik tencere, kaynamış su ve 1 çay bardağı karbonat yardımıyla aspiratör filtrenizi temizleyebilirsiniz. Tencerenin içine yarısını geçecek şekilde su ekleyip kaynamaya bırakın. Kaynamış suya aspiratör filtrenizi yerleştirin. Son olarak da 1 çay bardağı karbonatı suyun içerisine ekleyip karışmasını sağlayın. Kirlerin hızla kendini salıp yumuşadığını göreceksiniz. Bu aşamadan sonra aspiratör filtrenizi tencereden çıkarıp bir sünger yardımıyla çitilediğinizde yağ ve kirden kararmış yüzeylerin tertemiz olduğunu göreceksiniz.

led-2423091-960-720.jpg

BEYAZ SİRKENİN GÜCÜNE GÜVENİN


Saf sirke olarak da bilinen beyaz sirke, inatçı kirlerle başarıyla mücadele ediyor. Filtrenin girebileceği genişlikte bir tencereyi suyla doldurup ısınmaya bırakın. Su kaynama aşamasına gelince 1 su bardağı beyaz sirkeyi ekleyin. Dilerseniz etkili bir temizlik için yarım çay bardağı karbonat da ilave edebilirsiniz. Aspiratör filtresini sudan çıkartıp bir fırça veya sünger yardımıyla kabaca temizledikten sonra beyaz sirkenin kirleri başarıyla ortadan kaldırdığını ve filtreye parlaklık verdiğini göreceksiniz.

MADEN SUYUYLA ASPİRATÖR FİLTRENİZİ YAĞLARDAN ARINDIRIN


Aspiratör filtrenizin yağ tutmuş yüzeyini maden suyu yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Geniş bir tencerenin içinde kaynayan suya ilave edeceğiniz 2 şişe maden suyu, aspiratör filtrelerinin yağlardan arınması için harika bir ortam oluşturur. Filtrenizi suya daldırdığınız an yağların hızla kendini saldığını, suyun renginin değişmesinden anlayacaksınız. 10 dakika kadar suda bekleyen filtreyi çıkartıp bir fırça yardımıyla çitilediğinizde yağların kaybolduğunu göreceksiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar