Yoğurt + Sumak ikilisinin bilinmeyen etkisi. Karıştırıp yenirse ne oluyor?

Yoğurt + Sumak ikilisinin bilinmeyen etkisi. Karıştırıp yenirse ne oluyor?
Yoğurt ve sumak ikilisi birlikte karıştırılırsa ne olur? İşte yoğurt ve sumak ikilisinin faydaları

Yoğurt ve sumak, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden ikisidir.

Yoğurt ve sumak karışımının sindirim sistemi sağlığına olumlu etkileri olabileceği düşünülmektedir.

Yoğurdun sağlık üzerinde birçok faydası olduğu bilinmektedir. İçerdiği probiyotikler ve kalsiyum ile sindirim sistemini düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kemik sağlığını destekler. Peki, ya yoğurda eklenen sumak?

Sumak, genellikle Akdeniz mutfağında sıkça kullanılan kırmızı toz halindeki bir baharattır. Sumak, sumak ailesine ait bitkilerin meyvelerinden elde edilir ve genellikle ekşi bir tat profiline sahiptir. Bu baharat, yemeklere ekşi bir lezzet katarak tat profiline zenginlik katar. Ayrıca sumak, antioksidan özellikleriyle de bilinir ve sağlık açısından faydalı olabilir.

Gerçek Gündem'de yer alan bilgilere göre; Sumaklı yoğurt, hem lezzetli bir atıştırmalık hem de sağlık açısından birçok fayda sunan doğal kürlerden biridir.

Sumak, yoğurtla bir araya geldiğinde sindirim sağlığını destekleyen ve antioksidan özelliklere sahip bir kombinasyon oluşturur.

103683.jpg

Sumaklı yoğurdun en bilinen faydası, sindirim sağlığını desteklediğidir. Sumak, lif açısından zengin bir baharattır ve bu da sindirim sistemini düzenler.

Sumakta bulunan lif, bağırsak hareketlerini artırarak kabızlık riskini en aza indirir ve sindirim sistemi sağlığını iyileştirir.

Ayrıca sumak, sindirim enzimlerinin salınımını artırır ve sindirim sürecini destekler. Öte yandan sumak antioksidan özelliklere sahiptir ve vücuda bir dizi sağlık faydası sağlar.

Sumaklı yoğurt, kalbi 10 yaş gençleştirerek kalp sağlığını korur ve güçlendirir. Bu nedenle sumak, uzmanlar tarafından sıkça önerilen baharatların başında gelir.

Doğal bir ilaç görevi üstlenen sumak yoğurtla birleşince, damar tıkanıklığını önler. Ayrıca sumaktaki anti-inflamatuar etkiler, vücuttaki mikropları atar ve iltihaplanmayı önler.

Kolesterol seviyelerini dengeleyen sumak, yoğurtla birleşince metabolizmayı hızlandırır ve kilo verme sürecini hızlandırır.

Sumaklı yoğurt içerdiği antioksidanlar sayesinde; hücresel hasarı önler, yaşlanmayı yavaşlatır ve kronik hastalıkların riskini azaltır.

Sumaklı yoğurt aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir kombinasyondur. İçerdiği antioksidanlar, vücuda zararlı bakteri ve virüslere karşı koruma sağlar.

Bu da enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır ve hastalıklara karşı kalkan oluşturur. Sumaklı yoğurt aynı zamanda ödem söktürücü özelliğe sahiptir.

NASIL YAPILIR?

Sumaklı yoğurt hazırlamak oldukça basittir. 1 kase yoğurdun içine 2 yemek kaşığı sumak ekleyip karıştırın ve afiyetle tüketin. Şifa olsun!

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar