10 Ekim anmasındaki polis müdahalesine hak ihlali kararı

10 Ekim anmasındaki polis müdahalesine hak ihlali kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara'da düzenlenen 10 Ekim Ankara Katliamı anmasında, etkinliğe katılan ve polislerce darbedilen İlknur Özcan hakkında Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi. Mahkeme ayrıca Özcan'a manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Artı Gerçek - 10 Ekim Ankara Katliamı’nda öldürülenleri anmak için Ankara'da düzenlenen etkinliğe katılan ve polislerce darbedilen İlknur Özcan hakkında Anayasa Mahkemesi (AYM) hak ihlali kararı verdi.

Ankara Katliamı’nın ikinci yıl anma etkinliğinde İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi önünde toplanan kitleye polislerce müdahale edilmiş, polisin biber gazı, göz yaşartıcı gaz ve güç kullanması sonucu eyleme katılan İlknur Özcan fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek rapor alan ve aldığı raporda sağ bacağının arka arkasında morluk ve ödem ile yüzünde kızarıklık olduğu ifadeleri yer bulmuştu. Olay ardından Cumhuriyet Başsavcılığına kendisini yaralayan polisler hakkında dilekçe sunup şikayetçi olan İlknur Özcan hakkında AYM ihlal kararı verdi.

Evrensel'in haberine göre , AYM, kötü muamele yasağının ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Anayasa'nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verip, başvurucu İlknur Özcan’a 13 bin 500 TL’de manevi tazminat ödenmesini hükmetti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar