10 Ekim katliamı: Katilleri tanıyoruz

10 Ekim katliamı: Katilleri tanıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
'Katliam için uygun ortamı hazırlayan ve 103 kişiyi IŞİD işbirliğiyle katleden, devlettir.'

ARTI GERÇEK - Gençlik örgütleri, 10 Ekim 2015’te Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne yönelik IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 103 kişinin yaşamını yitirenleri andı. 

Katliamın 6'ıncı yılında arkadaşlarını anmak üzere bir araya gelen üniveristesi öğrencileri, "Biz katilleri tanıyoruz" vurgusu yaptı. Anmada, "10 Ekim'i unutma, unutturma, katillerden hesabı gençlik soracak" pankartı yer alırken sık sık "Unutmak yok, affetmek yok" sloganları atıldı. Katledilenlerin isimlerinin okunduğu eylemde kitle hep bir ağızdan "Burada" dedi. 

'DEVLET KATLİAMLAR HANESİNE BİR YENİSİ DAHA EKLEDİ'

Basın metnini gençlik örgütleri adına Şeyma Çopur okudu. Çopur konuşmasına şu sözlere yer verdi:

"10 Ekim 2015 günü saat 10.04’de devlet, katliamlar hanesine bir yenisini daha ekledi. Ankara’da halklar için barışı savunan yüzlerce insanın arasına, besleyip yetiştirdikleri katil IŞİD çetesini soktular. Barış ve özgürlük için orada olan, mücadele eden yüz üç yoldaşımızı katlettiler. Suruç Katliamı ile başlayan bu saldırı dalgasıyla gençlerin, işçilerin, halkların bir araya gelmesini engellemek istiyorlardı. İstediklerini almak için bombalar patlatmaktan, patlayan bombaların ardından sokağa çıkanlara saldırmaktan çekinmediler.

'BİR SÖZÜMÜZ VAR'

Ancak egemenliklerini kaybetme korkusuyla fütursuzca halklara saldıran, korku iklimini memleketin dört bir yanına yaymak isteyen iktidarlara bir sözümüz var: Kaybedeceksiniz!  İktidar eliyle katledilen her bir kişinin ardından 'Bir gider bin geliriz' diyerek mücadeleyi sürdürenlerin inancına ve öfkesine kaybedeceksiniz!

Kaybedecekler; çünkü biz hiçbir katliamı unutmadığımız gibi 10 Ekim'i de unutmayacağız! Aradan geçen yıllarda, dava süreçlerinde bizlere unutturmak istedikleri gerçeğin peşindeyiz. Katliam için uygun ortamı hazırlayan ve 103 kişiyi IŞİD işbirliğiyle katleden, devlettir. Unutmamakla kalmayacağız elbette, yitirdiklerimizin hesabını sormak için affetmeyeceğiz katilleri. Sokak sokak, meydan meydan büyüyecek öfkemiz, devlet katliamlarında bir kişi daha yitirmemek için; yaşamlarımız için.

'IRKÇILIĞI KÖRÜKLÜYORLAR'

Bugün yaşadığımız dünya egemenlerin eseri. Başımızı sokacak bir yer bulamıyorsak, eğitim hakkımız gasp ediliyorsa, cebimizdeki üç kuruşla bir ayı geçirmenin derdine düşüyorsak onların varlıklarına varlık katılsın diyedir. Dünyanın bir yerinde savaş varsa ve bu savaşı meşru kılmak için ırkçılığı körüklüyorlarsa, Konya’da bir Kürt aile katlediliyorsa bu onların eseridir. Tüm bunları değiştirmek ise bizim ellerimizde. Bizleri katleden egemenler; bombayla, nefret ve kinle, terör eylemleriyle halklara düşmanlığını sürdürürken özgürlük için mücadele ederek, onların iktidarına karşı koyarak kazanacağız. 

'İNSANCA YAŞAMIN TEK YOLU ÖRGÜTLÜLÜĞÜ YÜKSELTMEKTİR'

Savaşların, saldırıların, neden oldukları salgınların, yağma ve rantlarının alaşağı olması ancak bizim mücadelemizle mümkün olacak. Bu eli kanlı egemenlere karşı barış içinde kardeşçe, insanca bir yaşamı kurmanın tek yolu örgütlülüğümüzü yükseltmekten geçiyor."