10 yılda 15 bin kişi ateşli silahla yaşamını yitirdi

10 yılda 15 bin kişi ateşli silahla yaşamını yitirdi
Vicdani Ret Derneği, 15 Mayıs Vicdani Retçiler Günü dolayısıyla 'OHAL'de savaş ve vicdani reddi' konuştu..

HABER MERKEZİ - Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal, Adli Tıp Kurumu'nun verilerine göre, son 10 yılda ateşli silah nedeniyle 15 bin 625 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Ahmet Bay ve Adem Zekioğlu adlı gençler ise vicdani retlerini açıkladı.

Vicdani Ret Derneği, 15 Mayıs Vicdani Retçiler Günü dolayısıyla "OHAL'de savaş ve vicdani reddi konuşuyoruz" sloganı ile İHD İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. "Savaş ölüm demektir. O halde reddediyoruz" pankartının asıldığı toplantıda ilk olarak vicdani retçi Halil Savda konuştu. Hakkında açılan davaların AİHM’e kadar taşındığını ifade eden Savda, "Yaşam alanlarımız ciddi alanda yok edilmiş durumda. Evlerimizin içine kadar giren bir baskı söz konusu. Kürtlerin yaşadığı bölgelerde bu baskı daha da yoğun. Aslında bunlar ülkemiz için acılı bir süreç aynı zamanda AKP için de trajik bir süreç. OHAL şartlarında AİHM’in tüm maddeleri yok sayılıyor. Ancak her şeye rağmen Türkiye’de cesur insanlar var ve mücadele etmeye devam ediyor. Ve sanırım bunlardan birileri de vicdani retçiler" dedi. 

‘OHAL SÜREKLİLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR’

Savda’nın ardından Vicdani Retçiler Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal açıklama yaptı. Derneklerinin 4’üncü kuruluş yıldönümünü OHAL koşullarında karşıladıklarını ifade eden Soysal, şunları aktardı: "Savaşın, yıkımın, sınırsız hak ihlalinin devlet eliyle meşrulaştırıldığı bu koşullar altında da, ölmeyi, öldürmeyi ve savaşı reddediyoruz. Derneğimizin kuruluşundan bugüne geçen süreyi değerlendirdiğimizde, bugün olağanüstü koşulların olağanlaştırıldığını, bizlere dayatılan OHAL ilanlarıyla bu koşulların süreklileştirilmek istendiğini biliyoruz." 

10 YILDA 15 BİN 625 KİŞİ ATEŞLİ SİLAHLA YAŞAMINI YİTİRDİ

OHAL ilanının ardından Türkiye’de her 4 kişiden 1’inin ateşli silah sahibi olduğunu ve bireysel silahlanmanın giderek artırdığına değinen Soysal, bu durumun OHAL koşulları altında devlet eliyle daha da artırılmak istendiğini söyledi. Günde 18 kişinin ateşli silahla saldırıya uğradığını da ifade eden Soysal, "Adli Tıp Kurumu kayıtlarına göre Türkiye’de son 10 yılda ateşli silah nedeniyle 15 bin 625 kişi hayatını kaybetti. Bugün, yaşadığımız coğrafyada savaş dilinden uzaklaşmak bir yana, içine sürüklenmiş olduğumuz savaş devlet eliyle giderek tırmandırılmaktadır. Özellikle Kürt coğrafyasında 15 Temmuz’dan önce başlayan 'fiili OHAL' uygulamaları, bugün bitmeyen OHAL ve sokağa çıkma yasağı ilanlarıyla süreklileştirilmekte, bölge halkı savaşın ve ölümün gölgesinde bir yaşama mahkum edilmektedir" şeklinde konuştu.

VİCDANİ REDDE ÇAĞRI

Soysal, son olarak "Devletin OHAL’ine ve her haline karşı hak mücadele veren ve yaşamı savunan herkesi toplumsal tüm alanlarda dayanışma ilişkilerini büyütmeye çağırıyoruz. Savaşın diline kapılmadan, kimsenin kimseyi düşmanlaştırmadığı, savaşa karşı barışın hâkim olduğu bir dünyayı ellerimizle yaratmak mümkün. Bunun için, bugün itibarı ile bir kez daha, herkesi ellerine zorla dayatılan silahları bırakmaya, ölümü değil yaşamı savunmaya ve vicdani retlerini ilân etmeye çağırıyoruz" dedi. 

'SAVAŞIN PARÇASI OLMAYACAĞIM'

Soysal’ın ardından vicdani reddini açıklayan Adem Zekioğlu ise, şunları aktardı: "Benim can güvenliğimi kim sağlayacak? Militarizmi ve tek tip insan olma pratiği olan askerliği kabul etmiyorum. Kimsenin savaşının bir parçası olmak istemiyorum. Ben agnostik, sınırsız ve sınıfsız bir dünya isteyen biri olarak öldürmeyi ret ediyorum." 

Zekioğlu’nun konuşması ardından Ahmet Bay da vicdani reddini açıkladı. (Dihaber) 

Öne Çıkanlar