13 yıl hapis cezası verilen gazeteci Kurşun hakkında tutuklama kararı

13 yıl hapis cezası verilen gazeteci Kurşun hakkında tutuklama kararı
Yayınlanma:
A+ A-
KHK ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Çetin Kurşun’a, 13 yıl 3 ay hapis cezası verilerek, hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Artı Gerçek-Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Çetin Kurşun’un, Ciwannews isimli sitenin kurucusu olduğu iddiasıyla hakkında açılan ve “Zincirleme örgüt propagandası” gerekçesiyle verilen 3 yıl hapis cezası, İstinaf Mahkemesi’nde bozuldu. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesinin Kurşun’un "örgüt propagandası" ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanmasını talep etmesi üzerine yeniden başlayan yargılamanın 3'üncü duruşması görüldü.

Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Kurşun ve avukatı katılmadı. Gelen evrakların okunduğu duruşmada, savcı Kurşun hakkında "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" iddiasıyla üst sınırdan cezalandırılmasını istedi.

Kararını açıklayan mahkeme, Kurşun hakkında "örgüt üyeliği” iddiasıyla 8 yıl 3 ay, "örgüt propagandası" iddiasıyla da 5 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme aynı zamanda Kurşun hakkında tutuklama kararı çıkardı.(MA)

Öne Çıkanlar